Švitrūnas krūminis (lot. Cistus tauricus)

Teksto dydis:


(lot. Cistus tauricus)

Augalo aprašymas
Krūminio švitrūno (smilkmedžio krūmo) tėvynė yra Viduržemio jūros šalys.
Mūsų respublikoje šis augalas gali būti auginamas. Yra žinoma daugiau nei 20 švitrūno rūšių. Krūminis švutrūnas yra žemaūgis, daugiametis, nuolat žaliuojantis arba iš dalies žaliuojantis, 0,5–1 metro aukščio augalas. Šio augalo žiedai yra rožinės spalvos, augantys po 1, 2 ar 3 kekėse. Šio augalo vaisius – daug sėklų subrandinanti, iki 1 centimetro ilgio dėžutė. Kitos švitrūno rūšys išauga ir iki 2 metrų aukščio. Švitrūno krūmai yra žymiai žemesni už švitrūno medžius, kurie išauga net iki 35 metrų aukščio.
Aukštaūgiai švitrūnai natūraliose sąlygose auga Somalyje bei Arabijos pusiasalio pietryčiuose.
Krūminis švitrūnas yra vertingas tuo, kad nupjovus jo antžeminę dalį, ji ypač greitai atauga, užaugindama ypač geros kokybės aromatinių dervų.
Krūminiai švitrūnai žydi gegužės ir birželio mėnesiais. Šie augalai nebijo nei žiemos šalčių, nei vasaros sausrų. Juos patariama dauginti auginiais. Gegužės mėnesio pabaigoje ir birželio mėnesio pradžioje patariama nupjauti vienmečius švitrūno ūglius, kuriuose yra gana daug aromatinių dervų.
 
Maistinės ir kitos savybės
Švitrūno dervos yra naudojamos parfumerijoje ir kosmetikoje bei aromatizuojant gėrimus, konditerijos ir tabako gaminius.
Krūminio švitrūno dervos yra taip pat naudojamos ir kulinarijoje.