Skylenis įžulnusis (lot. Inonotus obliquus)

Teksto dydis:


(lot. Inonotus obliquus)

Liaudiški pavadinimai
juodasis beržo grybas, juodgrybis, juodoji rupūžė, čaga, skilčius, pauplys, juodgumbis, krabaras
 
Aprašymas
Šeima: Hymenochaetaceae.
Juodgrybis dažniausiai auga ant senų beržų kamienų, pažeistose vietose (nulaužtų šakelių, saulės nudegintose vietose, įtrūkimuose). Tai 30–40 cm skersmens, 10–15 cm storio, gumbo pavidalo, netaisyklingos formos parazitinis grybas. Jo paviršius grublėtas, suskeldėjęs, juodas, vidus tamsiai rudas su gelsvomis gyslelėmis.
 
Vaistinės savybės
Vaistinė žaliava. Beržo grybą geriausia rinkti žiemą ir pavasarį, kai jis turi daugiausia biologiškai aktyvių medžiagų. Žaliavai netinkami ant kitų medžių (alksnių, uosių ar kt. lapuočių) augantys juogrybiai. Juodgrybio negalima painioti su kitu dažnai ant beržo augančiu grybu – pintimi (kempine). Pintis yra kanopėlės formos, aksominiu paviršiumi ir neturi jokių gydančiųjų savybių. Susmulkinamas ir išdžiovinamas iki 50 °C temperatūroje.
Veikliosios medžiagos. Jame sukaupta daug veikliųjų medžiagų: chromogenų, ląstelienos, steroidinių junginių, silicio oksido, geležies, aliuminio, kalcio, magnio, natrio, kalio, cinko, vario, magnio.
Preparatai. Nuovirai. Farmacinis preparatas, kuriame yra tirštas juodgrybio ekstraktas – Befunginas (Bifunginum).
Indikacijos. Juodgrybis vartojamas prieš piktybinius auglius (vėžį), gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Tuo tikslu gali būti ruošiami ir vartojami nuovirai.
Dėmesio! Tai gana nuodingas grybas ir vartojamas tik gydytojui paskyrus. Ilgai vartojant gali pakenkti nervų sistemą. Gydymo metu reikia maitintis augaliniais produktais, riboti mėsos ir aštrius patiekalus.