Šantra paprastoji (lot. Marrubium vulgare)

Teksto dydis:


(lot. Marrubium vulgare)

Augalo aprašymas
Paprastoji šantra yra labiausiai paplitusi Vidurio ir Pietų Europoje. Lietuvoje šis augalas ypač retas – aptiktas tik smėliniuose Merkinės apylinkės dirvožemiuose. Kaip prieskoninis augalas, paprastoji šantra Lietuvoje auginama nuo 1980–ųjų metų.
Paprastoji šantra – daugiametis, 20–60 centimetrų aukščio žolinis augalas, po žiemos atželiantis iki balandžio mėnesio vidurio. Paprastoji šantra ima žydėti birželio mėnesio viduryje ir žydi iki birželio mėnesio pabaigos ar liepos mėnesio pradžios. Pirmamečiai augalai pradeda žydėti vėliau – liepos mėnesį. Rugsėjo mėnesį subręsta buki, tribriauniai rudi vaisiai. Paprastoji šantra dera gausiai ir kiekvienais metais. Jos sėklos yra gana daigios.
 
Gydomosios savybės
Gydymui naudojami paprastosios šantros stiebai, lapai, žiedai bei viso augalo sultys. Žaliavą patariama rinkti liepos ir rugpjūčio mėnesiais.
Paprastojoje šantroje yra eterinio aliejaus, saponinų, azoto turinčių medžiagų, flavonoidų, kartumyno marubino, kumarinų, alkaloidų bei vitamino C. Paprastoji šantra skatina tulžies išsiskyrimą, gydo uždegimines ligas, atpalaiduoja spazmus ir padeda atsikosėti. Liaudies medicinos žinovai paprastosios šantros antpilais pataria gydyti hepatitą, cholecistitą, inkstų akmenligę, inkstų ir šlapimo pūslės uždegimines ligas, bronchitą, astmą, skrandžio ir žarnyno ligas, viduriavimą, skausmingas ir negausias menstruacijas, reumatą bei širdies ydas. Paprastoji šantra ramina sudirgusią centrinę nervų sistemą bei žadina apetitą. Šviežiais paprastosios šantros lapais patariama gydyti odos ligas.
Paprastosios šantros antpilui paruošti reikia: 2 arbatinių šaukštelių susmulkintos žolės užpilti 1 stikline šalto vandens, leisti nusistovėti 3 ar 4 valandas, po to antpilą mažais gurkšneliais išgerti per dieną.
Kosulį palengvina paprastosios šantros nuoviras: 10 gramų šio augalo žolės reikia užpilti 250 mililitrų vandens, ant silpnos ugnies virti pusę valandos, po to šį nuovirą nukošti ir jame ištirpinti 50 gramų cukraus.
 
Auginimas
Šis augalas nėra reiklus dirvai, tačiau geriausiai auga derlingoje bei purioje dirvoje. Paprastosios šantros sėklas patariama sėti pavasarį arba rudenį. Pavasarį pasėtos sėklos sudygsta per 12–15 dienų. Paprastoji šantra gerai dauginasi ir savaime užsisėja. Vienoje vietoje paprastoji šantra auga bei dera tik 2 ar 3 metus. Vėliau šią dirvą patariama patręšti mėšlu ar pjuvenomis, o pasėlį atnaujinti. Būtina atminti, kad seni paprastosios šantros kerai prastai žiemoja.
 
Maistinės savybės
Prieskoniams vartojami švieži arba džiovinti paprastosios šantros lapai, kurie dėl juose esančio eterinio aliejaus ypač kvepia.
Paprastojoje šantroje yra kartumynų, kurie maisto produktams suteikia specifinį skonį. Paprastosios šantros lapai yra vartojami likerių gamyboje, o taip pat kaip priedas su kitais prieskoniais.