Šafranas (tikrasis krokas) (lot. Crocus sativus)

Teksto dydis:


(lot. Crocus sativus)

Augalo aprašymas
Šafranas (tikrasis krokas) – vilkdalgių šeimos daugiametis 10–30 centimetrų aukščio augalas. Kroko lapai ilgi, linijiški, einantys kuokštais iš gumbiasvogūnio viršūnės.
Tikrieji krokai žydi spalio mėnesį šviesiai violetinės spalvos, stambiais žiedais su ryškiai oranžinėmis purkomis.
Tikrieji krokai dar vadinami šafranais. Krokai yra kilę iš Balkanų pusiasalio. Tai vienas seniausių kultūrinių augalų. Augalo pavadinimas yra kilęs iš graikų kalbos žodžio „krokos“ – tymo spalvos, bei arabų kalbos žodžio „zafaran“ – geltonas.
Senovėje šafranai buvo ypač vertinami. Jie minimi net pačiuose seniausiuose egiptiečių ir žydų rašytiniuose paminkluose.
 
Gydomosios savybės
Krokuose yra dažančiojo glikozido krocino, karčiojo glikozido, pikrocino, likopeno, eterinio aliejaus, kuriame yra pineno ir cineolio, karotino, vaško ir kitų medžiagų.
Anksčiau krokas buvo laikomas tonizuojančiu vaistu. Neretai juo buvo gydomos ginekologinės ligos, geltligė, pabrinkimai, isterija, hemorojus ir kitos ligos.
Šiuolaikinėje medicinoje krokais gydomas konvulsinis kosulys, jo duodama vaikams nuo spazmų. Be to, krokų purkomis malšinami skausmai, mažinami traukuliai, skatinamas šlapimo išsiskyrimas, gydomos širdies bei kai kurios skrandžio ir žarnyno ligos.
1 arbatinį šaukštelį susmulkintų krokų purkų užpilkite 250 mililitrų verdančio vandens, leiskite nusistovėti 20 minučių, po to antpilą nukoškite.
Sergantiems stenokardija, širdies bei inkstų ligomis šio antpilo patariama gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną, prieš valgį.
Šio antpilo kompresus sergantiems akių uždegimu patariama dėti ant akių. Tokius kompresus patariama dėti ant ilgai negyjančių bei pūliuojančių žaizdų.
 
Auginimas
Šiuo metu šafranai auginami daugelyje Europos ir Azijos šalių.
Mūsų respublikoje labiau paplitęs pavasarinis krokas (lot. Croens vernus), kuris pražysta pavasarį, nutirpus sniegui.
Pavasarį pražysta ir į krokus panašus nuodingasis vėlyvis (lot. Colchicum autumnale), kurio negalima supainioti su krokais.
Krokai gerai auga saulėtoje arba iš dalies pavėsingoje vietoje bei lengvoje humusingoje, tačiau ne šlapioje dirvoje.
Krokus patariama tręšti perpuvusiu mėšlu.
Jei žiemai iškasėte krokų gumbasvogūnius, juos sodinkite rugpjūčio mėnesio pabaigoje. Krokai nebijo žiemos šalčių ir gerai žiemoja.
 
Maistinės savybės
Šafranai yra specifinio, tačiau stipraus aromato bei šiek tiek karstelėjusio skonio.
Artimųjų Rytų bei Pietų Europos tautose šafranais skaninami ryžių, ėriukų, avienos bei kalafijorų patiekalai bei skaidrinamos sriubos.
Prancūzų virtuvėje su šafranais ruošiami žuvies patiekalai.
Be šafrano neįmanoma pagaminti garsiosios Marselio žuvienės.
Švedijoje šafranais dažomi miltiniai patiekalai.
Gurmanai pataria prieš šafranų purkų naudojimą jas išmirkyti nedideliame kiekyje šilto pieno. Šafranai, kaip aromatinė bei dažančioji priemonė naudojama ir parfumerijoje.