Portulaka paprastoji (lot. Portulaca oleracea)

Teksto dydis:


(lot. Portulaca oleracea)

Augalo aprašymas
Paprastosios portulakos tėvynė yra Rytų Indijos, Irano, Kinijos bei Mažosios Azijos šalys. Vakarų Europos šalyse paprastoji portulaka auginama kaip lapinė daržovė.
Kaip prieskoninis augalas Lietuvoje auginamas nuo 1964–ųjų metų.
Paprastoji portulaka – portulakinių šeimos vienmetis augalas, šliaužiančiais stiebais ir į viršų augančiomis trumpomis šakelėmis. Paprastosios portulakos lapai – kiaušininiai, mėsingi, o žiedai – smulkūs, geltoni.
Paprastoji portulaka žydi birželio–rugsėjo mėnesiais.
Portulakoje yra baltymų, cukraus, ląstelienos, mineralinių druskų, organinių rūgščių, glikozidų, daug vitamino C bei provitamino A.
 
Gydomosios savybės
Portulakos žolę žmonės valgo bei ja gydosi nuo seno. Apie tai, kad senovėje žmonės gydėsi portulakos žole, liudija senovės Egipto hieroglifai. Šį augalą gerai pažinojo Hipokratas, Plinijus ir kiti senovės tautų gydytojai, ja gydę įvairias ligas.
Portulakos patariama valgyti sergantiems kepenų, inkstų bei šlapimo pūslės ligomis, tačiau sergantiems hipertonija šių daržovių daug valgyti nepatariama. Portulakų sėklų nuoviras mažina aukštą kūno temperatūrą bei gydo viduriavimą.
Portulakos žolės nuoviras skatina šlapimo išsiskyrimą bei gydo uždegimines ligas.
Jei įgėlė bitė, ant įgeltos vietos uždėkite susmulkintų portulakos lapų.
Senovėje arabų gydytojai paprastąja portulaka gydė cukrinį diabetą ir skorbutą.
 
Maistinės savybės
Paprastosios portulakos lapai skinami ir valgomi prieš šio augalo žydėjimą, nes vėliau mažėja jų maistinė vertė.
Paprastoji portulaka naudojama įvairioms salotoms, pomidorinei sriubai, o susmulkinta ir sumaišyta su sviestu ar aliejumi tepama ant sumuštinių.