Poras daržinis (lot. Allium porrum)

Teksto dydis:


(lot. Allium porrum)

Augalo aprašymas
Porų tėvynė – Viduržemio jūros šalis. Porus šiuo metu augina Amerikoje, Šiaurės Afrikoje bei Europoje. Porai ypač populiarūs Anglijoje ir Prancūzijoje.
Manoma, kad daržinis poras yra kilęs iš laukinės porų rūšies. Porai – dvimetis, o kartais ir daugiametis augalas, išauginantis iki 50–100 centimetrų aukščio stiebą, besibaigiantį stambiu, rutulišku žiedynu.
 
Gydomosios savybės
Poruose yra vitaminų C, B2, E, PP ir karotino. Porai skatina šlapimo išsiskyrimą, gerina kepenų ir tulžies pūslės darbą bei apetitą.
Porais patariama gydytis sergantiems reumatu, ateroskleroze, podagra, inkstų akmenlige, pervargus arba sutrikus medžiagų apykaitos procesams.
Be to, porai reguliuoja skrandžio ir žarnyno darbą.
100 gramų susmulkintų porų užpilkite puse stiklinės verdančio vandens, virkite 3 minutes, po to nuovirą nukoškite.
Šis nuoviras šiek tiek laisvina užkietėjusius vidurius.
 
Auginimas
Porus patariama dauginti sėklomis, kurias reikia sėti vasario ir kovo mėnesiais kambaryje arba šiltnamyje. Išaugusius porų daigus pavasarį reikia persodinti į lysves lauke. Pirmaisiais metais išauga lapai su netikru stiebu, kuris ir vartojamas maistui.
Porai po žiemos atželia balandžio mėnesio pradžioje, o birželio mėnesio pradžioje jau būna išaugę aukšti žiedynstiebiai su žiedpumpuriais.
Porai pradeda žydėti liepos mėnesio pradžioje, o baigia žydėti rugpjūčio mėnesio pabaigoje.
Rugsėjo mėnesio pabaigoje ar spalio mėnesio pradžioje sunoksta porų vaisiai, kurių dėžutėse subręsta daug juodų sėklų. Porų sėklos išlieka daigios vienerius ar dvejus metus.
Porai gerai auga derlingoje, pakankamai drėgnoje ir purioje dirvoje. Šios daržovės nemėgsta rūgštaus dirvožemio.
Porai pavasarį nenušąla nuo trumpalaikių –7 laipsnių temperatūros šalnų. Jie reiklūs trąšoms, todėl juos patariama tręšti azotinėmis trąšomis. Porų lapai auga iki vėlyvo rudens.
Augindami porus purenkite dirvą, ravėkite piktžoles, daržoves liekite ir tręškite.
Porus patariama rauti praėjus 45–60 dienų po jų daigų sodinimo. Juos raukite retindami kas antrą augalą. Išrautus porus laikykite rūsiuose ar daržovių saugyklose, juos užpylę smėliu, palikdami neužpiltus tik lapų galiukus.
Porus per žiemą patariama laikyti 0–1 laipsnio temperatūros bei 80–90 proc. drėgnumo patalpoje.
 
Maistinės savybės
Porai yra aštraus kvapo bei skonio.
Porų galvutės yra saldesnės bei švelnesnės nei svogūnų galvutės.
Valgyti patariama apatinę porų stiebų dalį bei jų jaunus ir plačius lapus. Seni porų lapai yra pageltę ir sukietėję, todėl jų valgyti negalima.
Porais skaninami sriubų koncentratai, šaldyti įvairių daržovių rinkiniai ir padažai.
Šviežių, jaunų porų lapų patariama dėti į daržovių salotas ir šaltus užkandžius.
Porais taip pat skaninamos daržovių sriubos, mėsos ir žuvies patiekalai.
Ypač daug porų suvartojama gaminant konservus.