Pipiras juodasis (lot. Piper nigrum)

Teksto dydis:


(lot. Piper nigrum)

Prieskonio aprašymas
Juodųjų pipirų tėvynė – Indija. Apie juoduosius pipirus rašyta dar senovės Indijos raštuose – sanskrite. Iš Indijos juodieji pipirai paplito po Indoneziją bei kitas Pietryčių Azijos šalis, o vėliau buvo atvežti į Afriką bei Ameriką.
Šiuo metu juoduosius pipirus augina Indijoje, Šri Lankoje, Tailande, Vietname, Pietų Amerikoje bei Šiaurės Afrikoje.
Daugiausiai juodųjų pipirų šiuo metu užauginama Indijoje. Juodieji pipirai – tipinis tropinių miškų augalas. Tropiniuose miškuose juodieji pipirai tarsi apyniai ar lianos auga ant ilgų stiebų.
Pirmieji vaisiai užauga trečiaisiais juodųjų pipirų augimo metais. Kaip prieskoninius augalus, juoduosius pipirus renka dar nesunokusius ir saulėje džiovina 7–10 dienų. Kad juodieji pipirai greičiau sunoktų, juos kartais pamerkia į karštą vandenį. Džiūdami pipirai ima juoduoti.
Baltieji pipirai gaunami iš neprinokusių pipirų vaisių, nusidažiusių gelsvai raudona ar vien tik raudona spalva ir nukrentančių ant žemės. Išdžiovintus baltuosius pipirus reikia išlukštenti.
Renkant neprinokusius pipirų vaisius dar gaunami ir žalieji pipirai, tačiau jų gamyba yra žymiai sudėtingesnė.
Pagal kokybę juodieji pipirai yra skirstomi į kelias grupes. Geriausi yra Malabaro pakrantės bei Singapūro juodieji pipirai.
Mūsų respublikoje juoduosius pipirus galima išauginti ir šiltnamiuose.
 
Gydomosios savybės
Juodųjų pipirų vaisiuose yra piperidino, eterinio aliejaus, chavicino, krakmolo, baltymų ir vitaminų. Be to, juodieji pipirai naikina ligas sukeliančias bakterijas bei skatina prakaitavimą.
Juodieji pipirai padeda organizmui pašalinti nuodingąsias medžiagas, gerina apetitą bei skatina virškinamojo trakto darbą.
 
Maistinės savybės
Juodieji pipirai plačiai naudojami maisto pramonėje. Konditerijoje juodieji pipirai įeina į taip vadinamųjų „sausų kvapų“ sudėti.
Juoduosius pipirus naudoja gaminant varškę bei sūrius. Juodieji pipirai yra daugelio prieskonių sudėtyje.
Juodaisiais pipirais patariama gardinti šaltuosius užkandžius, salotas, marinatą, užpiltinę bei farširuotą žuvį bei šaltieną.
Juodaisiais pipirais patariama skaninti daugelį sriubų.
Juodieji pipirai naudojami dešrų, paštetų, faršų, rūkytų maisto produktų bei įdarų gamyboje. Juodaisiais pipirais patariama skaninti karštuosius jautienos, veršienos, kiaulienos, avienos, triušienos bei paukštienos patiekalus.
Juodųjų pipirų patariama berti beveik į visus padažus bei marinatus.
Juodieji pipirai naudojami marinuojant daržoves, raugiant kopūstus bei sūdant mėsą.
Juodųjų pipirų įberia net į alkoholinius gėrimus bei kokteilius.
Patiekalus patariama skaninti maltais juodaisiais pipirais arba žirneliais. Juodųjų pipirų žirnelius reikia berti į sriubas, padažus, antpilus, rūkytus bei marinuotus maisto produktus.