Pelargonija darželinė (rožinė) (lot. Pelargonium x hortorum)

Teksto dydis:


(lot. Pelargonium x hortorum)

Augalo aprašymas
Rožinės pelargonijos tėvynė yra Afrika. Afrikos žemyne rožinės pelargonijos auga ant akmenuotų uolienų.
Pelargonijos gausiai auga Italijoje, Ispanijoje, Tunise, Maroke, Pietų Afrikoje, Egipte, Bulgarijoje ir kitose šalyse.
Rožinė pelargonija auginama ir mūsų respublikoje. Tai – daugiametis, aukštesnis nei 1 metro aukščio puskrūmis. Pelargonijų šaknys storos, šakotos, vietomis sumedėjusios. Lapai – tamsiai žali, išaugę ant ilgo stiebelio. Jauni pelargonijų lapai ir ūgliai padengti plaukeliais, o žiedai balti arba rožiniai. Deja, rožinės pelargonijos nesubrandina sėklų, nes jų sėklidės nėra pilnai išsisvystę. Pelargonijų vaisius sausas, sunokęs, suskylantis į 5 daleles. Žydi pelargonijos nuo birželio iki spalio mėnesio. Šis augalas yra reiklus šviesai bei drėgmei. Lauke rožinės pelargonijos iššąla –3 –5 laipsnių temperatūroje. Pelargonijos nenudžiūna ir sausromis, tačiau, kad ji geriau augtų, ją būtina lieti. Šis augalas gerai auga derlingoje, o prastai auga arba nuvysta molio dirvoje, kurioje negiliai yra gruntiniai vandenys.
 
Gydomosios savybės
Eterinis rožinių pelargonijų aliejus yra bespalvis, gelsvas ar žalsvas skystis, savo kvapu panašus į rožių aliejų. Šiame aliejuje yra citronelolo, geranolo, linalolo, mentolio, spiritinių junginių bei acto, valerijono ir kitų rūgščių.
Eteriniu pelargonijų aliejumi patariama gydyti dermatitą bei mažinti padidėjusį kraujospūdį.
10–15 šviežių rožinės pelargonijos lapų užpilkite 1 litru verdančio vandens, virkite tol, kol teliks pusė skysčio, po to šiam nuovirui leiskite atvėsti ir nukoškite.
Sergantiems širdies ligomis (tik gydytojo priežiūroje!), hipertonija bei diarėja šio nuoviro patariama išgerti 50 mililitrų prieš pusryčius.
Šiuo nuoviru patariama stabdyti kraujavimą pernelyg užsitęsusio menstruacinio ciklo metu bei plauti pūliuojančias žaizdas.
Kad greičiau užgytų ilgai negyjančios žaizdos, ant jų patariama uždėti susmulkintų pelargonijų lapų.
Eterinis pelargonijų aliejus yra pigesnis rožių aliejaus pakaitalas, todėl juo gerinamas kai kurių vaistų skonis.
 
Auginimas
Pelargonijas patariama auginti auginiais, kuriuos reikia ruošti rugsėjo ir spalio mėnesiais. Pelargonijas patariama dauginti dirvoje, kurioje prieš tai augo ankštinės arba daugiametės žolės. Ruošiamą pelargonijoms dirvą patariama tręšti organinėmis ir fosforo trąšomis ir sukasti 25–35 centimetrų gyliu. Daigus patariama sodinti 70x70 centimetrų atstumu. Prieš tai šiuos daigus iš auginių patariama užauginti šiltnamiuose. Lauke pelargonijų daigus patariama sodinti 2 ar 3 centimetrais giliau, nei jų auginiai buvo pasodinti šiltnamyje.
Gydymui bei maisto ruošimui patariama pjauti jaunus pelargonijų ūglius, kuriuose daugiausiai yra eterinio aliejaus. Nupjautus ūglius tuoj pat patariama distiliuoti garais ir taip gauti daugiausiai eterinio aliejaus.
 
Maistinės savybės
Eterinis rožinių pelargonijų aliejus plačiai naudojamas parfumerijoje, kosmetikoje bei ruošiant kvepalus. Šiuo aliejumi aromatizuojamas tabakas ir arbata. Pelargonijų eteriniu aliejumi patariama skaninti gėrimus, vaisių esencijas, konditerijos gaminius, vaisių ir uogų drebučius bei uogienes.