Nasturtė didžioji (lot. Tropaeolum majus)

Teksto dydis:


(lot. Tropaeolum majus)

Augalo aprašymas
Didžiosios nasturtės tėvynė yra Pietų Amerikos šalys, kuriose ji auga kaip daugiametis augalas. Didžioji nasturtė dažna Lietuvos darželių gėlė. Lietuvos darželiuose auginama ir mažoji nasturtė (lot. Tropaeolaccea minus). Mūsų respublikoje auganti didžioji nasturtė yra vienmetis augalas, turintis laipiojantį 0,3–3 metrų ilgio stiebą.
 
Gydomosios savybės
Didžiosios nasturtės žolėje bei žiedų pumpuruose yra vitamino C, karotino, glikozido tropeolino, rauginių medžiagų.
Didžioji nasturtė apsaugo nuo skorbuto, skatina šlapimo išsiskyrimą, valo kraują, sustiprina širdies ritmą, pagerina sergančiųjų stenokardija kraujotaką bei savijautą.
Sergantiems burnos gleivinės uždegimu patariama burną skalauti didžiosios nasturtės nuoviru, pasaldintu medumi.
20 gramų didžiosios nasturtės žolės užpilkite 1 stikline verdančio vandens, termose leiskite nusistovėti 2 valandas, po to antpilą nukoškite.
Sergantiems lėtiniu bronchitu, hipertonija, skorbutu, mažakraujyste bei inkstų akmenlige šio antpilo patariama gerti po 2 ar 3 valgomuosius šaukštus 4 ar 6 kartus per dieną.
Plaukų stiprinimui kas antrą dieną į galvą įtrinkite didžiosios nasturtės sulčių.
 
Auginimas
Nasturtės sėklas patariama sėti gegužės mėnesio pradžioje. Pasėtos sėklos sudygsta per 15–20 dienų, o žydėti pradeda liepos mėnesio pradžioje ar viduryje ir žydi net iki spalio mėnesio pradžios ar vidurio. Didžioji nasturtė žydi net 90–100 dienų, todėl ant to paties augalo galima rasti žydinčių žiedų, žiedų butonų ir nokstančių vaisių. Didžiosios nasturtės vaisiai noksta ne vienu metu. Dažniausiai sunoksta rugsėjo mėnesio pradžioje ar viduryje. Sėklos išlieka daigios 3 ar 4 metus ir sudygsta gana gerai. Šis augalas žymiai geriau auga saulėtoje vietoje, trąšioje priemolio dirvoje. Nederlingoje dirvoje didžiosios nasturtės lapai anksti pagelsta. Patariama ruošti didžiosios nasturtės žolę bei žiedų pumpurus augalo žydėjimo metu.
 
Maistinės savybės
Valgyti galima šviežius didžiosios nasturtės lapus, žiedinius pumpurus ir nesubrendusias sėklas. Švieži ir konservuoti didžiosios nasturtės lapai, žiedpumpuriai ir nesubrendę sėklos yra geras priedas prie mėsos, žuvies ir daržovių patiekalų.
Kai kuriose šalyse iš žalių nasturčių lapų gaminamas vitamino C koncentratas.
Nasturtės sėklomis bei žiedų pumpurais patariama skaninti marinuotus agurkus, pomidorus, patisonus, Briuselio ir Savojos kopūstus.
Didžiųjų nasturčių lapus maistui taip pat galima džiovinti bei sūdyti, o žiedų pumpurus ir neprinokusias sėklas marinuoti su krapais.