Monarda citrininė (lot. Monarda citriodora)

Teksto dydis:


(lot. Monarda citriodora)

Augalo aprašymas
Citrininės monardos tėvynė yra Šiaurės Amerika. Pastaruoju metu citrininė monarda vis dažniau auginama ir mūsų respublikos gėlynuose bei darželiuose kaip dekoratyvinis augalas. Tai daugiamenis, 110–140 centimetrų aukščio, žolinis augalas. Po žiemos citrininė monarda atželia balandžio mėnesio pabaigoje, pražysta liepos mėnesio viduryje, o baigia žydėti rugpjūčio mėnesio viduryje. Vienas citrininės monardos žiedas žydi tik 3 ar 4 dienas. Kadangi kere yra daug žiedų, bendra žydėjimo trukmė trunka iki 30 dienų. Rugsėjo mėnesio viduryje subręsta citrininės monardos vaisiai, kurie subrandina gausias sėklas. Šios sėklos yra ypač mažos: 1000 citrininės monardos sėklų tesveria pusę gramo.
Citrininę monardą, esant pernelyg didelei drėgmei, dažnai pažeidžia miltligė. Citrinines monardas patariama auginti atviroje ir saulėtoje vietoje. Jas patariama auginti derlingoje priemolio dirvoje. Šį augalą galima dauginti sėklomis arba skirstant kerus. Sodinti jas patariama ne retesniais 30x30 arba 40x40 centimetrų atstumais, nes šie augalai greitai auga ir tankėja.
 
Maistinės savybės
Prieskoniams vartojami sveiki, ligų nepažeisti citrininės monardos lapai, kuriuose yra specifinio skonio bei kvapo eterinio aliejaus. Pagrindiniai šio eterinio aliejaus komponentai yra karvakrolis ir citronas.
Citrininės monardos skonis gana specifiškas. Nedideliais šių prieskonių kiekiais patariama skaninti mėsą (ypač riebesnę).
Kai kuriose šalyse iš citrininės monardos verdama arbata.