Mirta tikroji (lot. Myrtus communis)

Teksto dydis:


(lot. Myrtus communis)

Augalo aprašymas
Mirtos tėvynė – Viduržemio jūros šalys. Natūraliomis sąlygomis mirtos auga Pietų Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje, Alžyre, Kipre bei Mažojoje Azijoje. Kaip dekoratyvinis ir prieskoninis augalas, mirtos auginamos daugelyje Vakarų Europos šalių, Indijoje, Somalyje bei kitose šalyse. Mirtos auginamos ir mūsų respublikoje.
Mirta – nuolat žaliuojantis, 2 metrų aukščio krūmas. Šio augalo lapai yra tamsiai žalios spalvos, o žiedeliai smulkūs ir balti. Mirtos užaugina žirnio dydžio melsvai juodos ar baltos spalvos uogas, kurių vienoje yra iki 15 sėklų. Mirtos nebijo trumpalaikių, iki –11 –12 laipsnių šalčių, tačiau šaltesnėmis temperatūromis gerokai apšąla. Apšalusios mirtų šakelės pavasarį pakankamai gausiai atauga iš šaknų. Mirtos gerai auga lengvoje dirvoje ir nemėgsta sunkios molio dirvos. Mirtas patariama tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.
 
Gydomosios savybės
Mirtų lapuose, jaunuose ūgliuose bei uogose yra eterinio aliejaus. Eterinis mirtų aliejus yra bespalvis arba žalsvai gelsvas, malonaus kvapo ir kartokas skystis. Šio aliejaus sudėtyje yra apineno, dipekteno, kamfeno, cineolio, mirtenolio, nerolio, kamparo bei aldehidų. Mirtų lapuose yra dervų, karčiųjų, rauginių, baltyminių ir kitų medžiagų. Italijoje mirtų lapais gydomos skrandžio, kepenų ir galvos smegenų ligos. Eterinis mirtų aliejus tonizuoja žmogaus organizmą bei skatina šlapimo išsiskyrimą. Juo patariama gydyti lėtinį bronchitą, tonzilitą, pradinę plaučių tuberkuliozės stadiją, širdies ir šlapimo pūslės ligas bei vandenligę. Paruoštais iš mirtų lapų tepalais gydomos odos žaizdos, pūliniai, nudegimai bei daugelis kitų ligų. Kad greičiau suaugtų lūžę kaulai, ant lūžių vietų patariama dėti mirtų lapų antpilo kompresus. Pleiskanas naikinas mirtų uogų nuoviras.
 
Auginimas
Mirtas patariama dauginti sėklomis bei vegetatyviniu būdu, vienmečiais auginiais. Mirtas patariama dauginti 8–10 centimetrų ilgio auginiais. Geriausias laikas dauginti auginiais – liepos mėnesio pabaiga ir rugpjūčio mėnesio pradžia arba lapkričio mėnuo. Mirtų auginius patariama šiltnamiuose pasodinti 7 ar 8 centimetrų gylyje, 10x5 centimetrų atstumu. Mirtas patariama auginti saulėtoje, apsaugotoje nuo šiaurės vėjų sklypo dalyje. Prieš sodindami mirtas, žemę perkaskite net 60–70 centimetrų gyliu, dirvą patręškite mėšlu, superfosfatu ir kalio druska. Vasarą ravėkite piktžoles ir dirvą patręškite amonio sulfatu. Į nuolatinę augimo vietą mirtas patariama sodinti rudenį (spalio arba lapkričio mėnesiais) arba pavasarį – balandžio mėnesį. Mirtoms reikia 2,5x1 metro maitinamojo dirvos ploto. Jos vienoje vietoje gerai auga keliasdešimt metų. Žaliavai patariama skinti trimečių ar keturmečių mirtų lapus spalio ir lapkričio mėnesiais. Nupjautą žaliavą džiovinkite pavėsinėse, o atskirtus nuo stiebų lapus suberkite į maišus ir juos laikykite saugyklose.
 
Maistinės savybės
Eterinis mirtų aliejus yra naudojamas parfumerijoje. Viduržemio jūros šalyse mirtų lapai ir uogos vartojami kaip prieskoniai, kuriais skaninamos mėsos ir žuvies sriubos, troškinta jautiena, kiauliena, virta ir troškinta žuvis.
Mirta – gražus, skleidžiantis malonų kvapą augalas, kurį galima auginti ir kambaryje.