Kmynas paprastasis (lot. Carum carvi)

Teksto dydis:


(lot. Carum carvi)

Liaudiški pavadinimai
akmynas, ikmynas, laukimečiai, kvynas, kimelis, kemelys, kiminas, kimulis
 
Aprašymas
Šeima: Salieriniai (Skėtiniai) – Apiaceae Lindl. (Umbelliferae Juss., Daucaceae).
Paprastasis kmynas – visų gerai pažįstamas dvimetis žolinis augalas, keliasdešimties centimetrų aukščio, su stačiu, vagotu, pliku, šakotu stiebu, ant kurio prisitvirtinę smulkūs 2–3 kartus plunksniškai suskaldyti lapai. Apatiniai lapai ilgais kotais, apgaubiantys stiebą, viršutiniai – bekočiai. Smulkūs žiedai susitelkę į žiedynus – tai 4–8 cm skersmens sudėtiniai skėčiai. Žiedai balti ar šiek tiek rausvi, smulkūs, taurelė beveik nepastebima. Vainiklapiai 5, balti arba rausvi, atvirkščiai širdiški, su užlenktu į vidų liežuvėliu. Kuokeliai 5; mezginė apatinė, dvilizdė su dviem liemenėliais. Vaisius – pailgai elipsiškas, 3–6 mm ilgio, 1–1,5 mm pločio skeltavaisis. Vaisiukai penkiabriauniai, rudi su balsvomis plonomis gyslomis briaunose, kvapūs. Žydi gegužės pabaigoje – birželio pirmoje pusėje. Vaisiai sunoksta birželio–liepos mėn. Dažnas visoje Lietuvoje. Kmynai auga pakelėse, pievose, soduose, šlaituose. Kultyvuojami.
Įdomu, kad paukščiams kmynas yra nuodingas. Žvirbliai, sulesę vos keletą kmynų vaisių, gali žūti.
 
Vaistinės savybės
Vaistinė žaliava. Kmynų vaisius (Carvi fructus; ankstesnis: Fructus Carvi) rekomenduojama rinkti, kai šie nepilnai sunokę (kai būna parudavę kiek daugiau nei pusė vaisių). Kad vaisiai nenubyrėtų, geriausia rinkti anksti ryte arba vakare. Nupjauti kmynai rišami į pėdelius (šluoteles), kurie pakabinami arba sudedami gerai vėdinamoje patalpoje. Čia baigia nokti. Po surištais pėdeliais patiesiamas patiesalas, ant jo išbyra sėklos. Vėliau kmynai kuliami, sėklos išvalomos ir džiovinamos gerai vėdinamoje patalpoje. Tinka vartoti iki 3 metų. Tada vaisiai nukuliami ir baigiami džiovinti pavėsyje ar džiovykloje 35–40 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovinti vaisiai būna aromatingi, karčiai deginančio skonio. Tinka vartoti iki 3 metų.
Veikliosios medžiagos. Kmynų vaisiuose yra 3–7% eterinio aliejaus, kuris ir yra svarbiausia veiklioji medžiaga. Pagrindinės eterinio aliejaus sudedamosios dalys yra karvonas (iki 60%) ir limonenas (iki 40%). Be to, kmynų vaisiuose yra 14–22% riebalų, 20–23% baltymų, rauginių medžiagų, flavonoidų: kvercetino ir kempferolio.
Preparatai. Užpilai, nuovirai. Įeina į virškinimą gerinančių arbatų sudėtį.
Užpilo ruošimas
2 valg. šaukštai kmynų vaisių užpilami stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir 15 min. įstatomas į vandens vonelę (kitą indą su verdančiu vandeniu). Paliekama 45 min. atvėsti, nukošiama. Gautas užpilas praskiedžiamas iki 200 ml virintu vandeniu.
Nuoviro ruošimas ir vartojimas

2 valg. šaukštai kmyno vaisių užpilami stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir 30 min. įstatomas į vandens vonelę (kitą indą su verdančiu vandeniu). Paliekama 10 min. atvėsti, nukošiama. Jei reikia, nuoviras praskiedžiamas iki 200 ml (stiklinės tūrio) virintu vandeniu. Geriama po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną.
Poveikis.
Tai seniai žinomas vaistinis augalas. Kmynų preparatai gerina apetitą, aktyvina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno peristaltiką, tokiu būdu pagerina virškinimą. Lygiuosius raumenis veikia spazmolitiškai (atpalaiduojančiai) ir skatina tulžies išsiskyrimą.
Indikacijos. Kmynų vaisių arbata vartojama virškinimui gerinti, ji sustiprina virškinimo trakto sekrecinę funkciją ir peristaltiką, taip pat sumažina rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Tai švelni priemonė viduriuojant, ypač vaikams. Jais gydomas ir vidurių užkietėjimas, pūtimas, nes mažina dujų kiekį žarnyne. Taip pat juo gydomas anacidinis gastritas, dispepsija, tulžies ir kasos uždegimas, lėtinis bronchitas. Be to, liaudies medicina kmynų arbatas rekomenduoja vartoti kūdikius maitinančioms mamoms kaip pieno liaukų veiklą skatinančią priemonę. Iš vaisių gaunamas eterinis aliejus, kuris vartojamas vaistiniams preparatams aromatizuoti.
Kontraindikacijos. Nenustatytos.
 
Panaudojimas kitur
Kmynų vaisiai nuo senų laikų labai plačiai vartojami kaip prieskonis.