Kardamonas tikrasis (lot. Elettaria cardamomum)

Teksto dydis:


(lot. Elettaria cardamomum)

Prieskonio aprašymas
Tikrasis kardamonas – imbierinių šeimos daugiametis, visžalis, žolinis tropikų augalas.
Kardamono vaisiai gelsvai balti, turi odišką apvalkalą ir smulkias sėklas. Manoma, kad kardamono tėvynė yra Indija. Iš Indijos kardamonai pateko į Artimuosius Rytus, o po to juos graikai ir romėnai išplatino po visą Europą.
Sevovės graikai ir romėnai kardamonais skanino vaisių patiekalus ir teigė, jog šie mišiniai organizmą apsaugo nuo sunkių ligų. Šiuo metu kardamonai gausiai auginami Indonezijoje, Kinijoje, Šri Lankoje, Rytų Afrikoje bei tropiniuose Amerikos miškuose.
Kardamonai pradeda žydėti 2–4 augimo metais. Kardamono žiedai yra balti arba blyškiai žalsvi, susitelkę į nedidelius žiedynus. Po kardamono žydėjimo rankomis renkami sėklų pilni šio augalo vaisiai. Kiekviename vaisiuje yra iki 20 kardamono sėklų. Išdžiovinti saulėje kardamonų vaisiai nusidažo šviesiai gelsva spalva, tačiau labiau vertinami išdžiovinti žalios spalvos vaisiai, kurie džiovinami specialiose patalpose, ne aukštesnėje kaip +35 laipsnių temperatūroje. Išdžiovintų vaisių sėklas sumala ir naudoja kaip prieskonius.
 
Gydomosios savybės
Kardamono sėklose yra 4–8% eterinio aliejaus bei kamparo kvapo skysčių. Kardamoną kaip vaistinį augalą vartojo senovės graikai ir romėnai.
Viduramžiais kardamonais buvo patariama gerinti virškinamojo trakto darbą, malšinti galvos skausmus, gydyti inkstų ligas, vidurių pūtimą ir kosulį.
Kai kurių šalių medicinoje yra naudojamos ne tik kardamono sėklos, bet ir šakniastiebiai, kuriais patariama gydyti dizenteriją bei inkstų akmenligę.
 
Maistinės savybės
Kardamono skonis bei kvapas pagerina sausainių, meduolių, mielinių pyragų, pyragaičių su vaisiais, kompotų ir vaisių patiekalų skonį. Gurmanai sumaltų kardamono sėklų beria į juodąją kavą. Kardamonai taip pat naudojami ir likerių gamyboje.
Kardamonas – aštrus prieskonis, todėl juo skaninti patiekalus reikia ypač atsargiai.
Kardamonu patariama gardinti visas sriubas, o ypač – žirnių.
Kardamonais skaninami padažai, antpilai, mėsos, žuvies, paukštienos patiekalai bei mėsos sultiniai.
Šiek tiek kardamono galima įberti į dešras.
Kardamonus patariama laikyti sandariuose induose, vėsiose ir apsaugotose nuo šviesos vietose.