Juodgrūdė darželinė (lot. Nigella damascena)

Teksto dydis:


(lot. Nigella damascena)

Augalo aprašymas
Darželinė juodgrūdė – vienmetis, 40–60 centimetrų aukščio augalas.
Šių augalų skiriamasis požymis – žiedai, apsupti siūliškai suskaldytų lapų skraiste.
Darželinė juodgrūdė paplitusi Pietų Europoje, Kryme, Kaukaze bei Vidurinėje Azijoje.
Darželinės juodgrūdės auginamos ir mūsų respublikos darželiuose. Šiuos augalus patariama dauginti sėklomis. Sėklas patariama sėti balandžio mėnesio pabaigoje ar gegužės mėnesio pradžioje. Pasėtos sėklos sudygsta per 10–14 dienų. Darželinės juodgrūdės pradeda žydėti liepos mėnesio pradžioje, o gausiai žydi jau liepos mėnesio viduryje. Liepos mėnesio pabaigoje ar rugpjūčio mėnesio pradžioje darželinės juodgrūdės baigia žydėti, o rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais užaugina sėklų dėžutes. Šio augalo sėklos subręsta rugsėjo mėnesio viduryje. Darželinė juodgrūdė gerai auga tik atviroje, saulėtoje vietoje ir lengvoje dirvoje. Pasėti pernelyg tankiai ar augantys pavėsingoje vietoje augalai išgula. Pilnai subrendusios ir gerai išdžiūvusios darželinės juodgrūdės sėklos būna kvapnios.
 
Gydomosios savybės
Darželinės juodgrūdės sėklose yra 35% eterinio aliejaus, 0,3% alkaloido damascenino bei vitamino E. Darželine juodgrūde gydomas pankreatitas (kasos uždegimas), lėtinės skrandžio ir žarnyno ligos, gastritas, hepatitas bei cholecistitas.
Gydytis darželinės juodgrūdės preparatais patariama 3 ar 4 savaites. Besigydantieji darželine juodgrūde gali pajusti ir nemalonų šalutinį poveikį. Gali pradėti skaudėti pilvą. Šiuo atveju gydytis toliau darželine juodgrūde nebegalima.
 
Maistinės savybės
Darželinių juodgrūdžių sėklų patariama berti ant riestainių bei kitų kepinių. Be to, šio augalo sėklų patariama berti į rauginamus agurkus bei kopūstus.
Darželinės juodgrūdės sėklomis aromatizuojami gėrimai.
Žydėjimo metu pilnavidurės darželinės juodgrūdės yra gražūs ir dekoratyvūs augalai.