Vertingasis parazitas – kordicepsas (Cordyceps)

Teksto dydis:

Vertingasis parazitas – kordicepsas (Cordyceps)

Vis daugiau šurmulio aplink Rytuose jau nuo senų laikų vartojamą, tačiau mums dar neįprastą kordicepsą. Tai vienas labiausiai vertinamų natūralių vaistų Kinijoje, dar vadinamas augalu imperatoriumi, „Dievo dovana”, ilgaamžiškumo grybu ir kitais didingais pavadinimais.
Kordicepsas tyrinėtas Amerikoje, Japonijoje ir Lietuvoje (pvz., medicinos dr. docentė Nijolė Sofija Jankūnienė; Kazys Milašius, Rūta Dadelienė, Marija Pečiukonienė, Radvilė Malickaitė, straipsnis „Maisto papildo kordicepso poveikis fiziškai aktyvių asmenų adaptacijai esant fiziniam krūviui”. Korporacija „Fohow" kalbėjo apie 2009 m. pavasarį Kaune vyksiančią tarptautinę medikų konferenciją „Fohow“ produkcijos su kordicepsu ir kt. efektyvų taikymą gydant įvairiausius susirgimus" (jos rezultatų neradau – red.)

Pasaulyje yra rasta apie 400 kordicepso rūšių, iš kurių 68 rūšys rastos Kinijoje, 33 rūšys auga Tibeto plynaukštėje ir Himalajų regione. Tačiau tik kelios kordicepso rūšys pasižymi poveikiu sveikatai. Vertingiausias iš jų – kininis kordicepsas (cordyceps sinensis).

Kordicepsas – tai tikrai grybas?

Tai yra parazitinis grybas, išaugantis ant drugio vikšro kūno. Grybo sporos, patekusios ant drugio lervos kūno sudygsta ir pradeda augti. Pirmiausia kordicepsas sunaikina mažiau gyvybiškai svarbius organus ir kurį laiką auga ant gyvo vabzdžio, kol sunaudoja visas maisto medžiagas ir vikšras žūna. Užauga 5-10 cm ilgio grybas. Vertingiausias yra vientisas grybo ir vabzdžio darinys. Toks natūraliai išaugęs kordicepsas yra labai brangus, todėl šiandien yra sukurta nemažai šio grybo kultivavimo technologijų, siekiant išauginti kordicepsą dirbtinėje terpėje nenaudojant vabzdžių vikšrų.

Kordicepso vartojimo istorija

Kinijoje siekia 1,5 tūkst. metų. Rytų tradicinėje medicinoje kordicepsas buvo vertinamas dėl teigiamo poveikio širdžiai, plaučiams, imuninei sistemai, taip pat kaip energijos suteikiantis ir jaunystę išsaugoti padedantis grybas.

Kordicepso gydomosios savybės buvo pastebėtos atsitiktinai. Himalajų piemenys pastebėjo, kad jų ganomi jakai, užvalgę kažkokio grybo staiga tampa ypač energingi ir žaismingi. Patyrinėjus šiuos grybus buvo atrastas kordicepsas. Jis netrukus buvo pripažintas imperatorių tarpe kaip stebuklingas vaistas, ilgaamžiškumo paslaptis. Senovės Kinijoje dėl savo retumo jis buvo keičiamas į sidabrą keturis kartus didesniu svorio santykiu.

Vakaruose kordicepsas pradėtas vartoti aštuonioliktame amžiuje. Ilgą laiką kordicepso vartojimas buvo pagrįstas patirtimi ir tradicijomis. Šiandien yra atlikta daugybė tyrimų, patvirtinančių šio grybo teigiamą poveikį sveikatai.

Taigi: gydymas grybais – fungoterapija – šiuo metu išgyvena antrąjį pakilimą: pradėti aktyvūs grybų savybių tyrimai, ieškoma naujų gydymo natūraliomis priemonėmis būdų.

Mokslinių tyrimų metu nustatyta, kad kordicepsas veikia kaip stiprus antioksidantas, nes jo sudėtyje yra beta karotino, vitaminų E,C, mineralų – seleno ir cinko, koenzimo Q 10, imunomoduliuojamųjų polisacharidų bei kitų medžiagų. Kordicepse yra 77 mikro ir makroelementai, daugiau kaip 80 rūšių fermentų, nepakeičiamų aminorūgščių, nesočiųjų riebalų rūgščių ir t.t. Tačiau vitaminų ir mineralų kiekiai nėra dideli. Todėl šie maisto papildai negali sukelti perdozavimo simptomų. Amerikos farmakologai iš kordicepso išskyrė unikalias veikiąsias substancijas (kordicepiną – kordicepso rūgštį, adenoziną, adeniną ir kt.) ir nustatė, kad jos stipriai veikia imuninę sistemą. Nustatyta, kad biologinis kordicepso veiksmingumas susietas su unikaliu jame esančių polisacharidų kompleksu.

Kordicepso preparatai taip pat pasižymi ir antialerginiu poveikiu. Iš organizmo pašalinamos visos toksinės medžiagos: žarnyno nuodai, vaistų junginiai, radionuklidai, sunkiųjų metalų druskos.
Kordicepsas yra natūralus antibiotikas, slopina pneumokokų, stafilokokų, streptokokų bei daugelio kitų mikrobų dauginimąsi. Šis grybas veikia ir įvairius virusus, tarp jų adenovirusus, gripo, hepatito, herpio, atipinės pneumonijos virusus. Jis veikia pirmuonis – chlamidijas, ureaplazmą, trichomonas, kirmėles ir grybelius.

Pastebėta, kad kordicepsas veiksmingas sergant kraujagyslių ligomis. Jis reguliuoja kraujagyslių praeinamumą, jų sienelės tampa elastingesnės, sumažėja jų užsikimšimo pavojus.

Kordicepsas atnaujina kepenų ląsteles, normalizuoja odos, nosiaryklės bei kvėpavimo takų mikroflorą. Kordicepso preparatai normalizuoja inkstų funkciją, reguliuoja medžiagų, ypač lipidų, apykaitą.

Kordicepso preparatai plačiai vartojami kaip profilaktikos bei sveikatinimo priemonė. Preparatų vartojimas kartu su tradiciniais medikamentais labai padidina tradicinio gydymo veiksmingumą ir sumažina nepageidaujamą gydymo šalutinį poveikį.

„Kordicepsas tiks bet kokiai patologijai gydyti – ar tai bus haimoritas, inkstų ligos, ūmus radikulitas, kasos funkcijos sutrikimai,“– aiškina gydytoja, pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos ekspertė F.Bigbajeva, tirianti imuniteto sutrikimus. – „Pasirodo, kai į mūsų organizmą patekus svetimkūniams, T-limfocitai prisitvirtina ten, kur kenkėjų yra daugiausia, ir juos sunaikina. Kordicepsas veikia T-limfocitus taip, kad jie sunaikina bet kokį mikrobą, bet kokį antigeną, visus svetimkūnius. Taigi Kordicepsas suteikia mūsų organizmui atsparumo bet kokiai infekcijai.“

Remtasi centruego.pl; fungobooster.com.ua; kampo.lt; kordyceps.lt; gydytojos F. Bigbajevos užrašais.
Parengė Karolina Stankaitytė.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (33)

Andrejus 2010-10-27 11:36

sergant išsetine skleroze,kordicepsas vartuojamas organizmo palaikimui . Tik po individualios konsultacijos galeciau pasakyti ,kaip visiskai pasveikt turintiems diagnoze išsetine skleroze.
Mano pusesere Inga kimso visu rusiu hormoniniais bet nepagyde. Asmeniskai parinkau jai Linchzhi gere po 7 kapsules menesi . Linchzhi ,gal kazkam ir 2 uztektu kapsuliu. Tad norintis pasveikti .kreipkites

AŠ 2010-08-03 19:58

kiek laiko reikia vartoti kiniška kordicepsa sergant išsetine skleroze

Aldona 2010-08-03 19:50

kiek laiko reikia vartoti kordicepsa
sergu išsetine skleroze