Kas geriau: gauti vitaminų iš maisto produktų ar vartojant maisto papildus?

Teksto dydis:

Kas geriau: gauti vitaminų iš maisto produktų ar vartojant maisto papildus?

2012-11-18 16:17

Kas geriau: gauti vitaminų iš maisto produktų, ar vartojant maisto papildus? Ar skiriasi vitaminai, gaunami iš maisto papildų nuo tų, kurie yra maiste? Atsako visuomenės sveikatos specialistė Vaida Skurdenytė. 

Įvairių maisto papildų bei papildomas vitaminų naudojimas - plačiai aptarinėjama ir daug diskusijų sulaukianti tema. Vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra ir tarp skirtingų specialistų. 

Prasta maisto kokybė 

Neretai tenka išgirsti nuomonę, kad daugybę metų žmonės papildomai nevartojo jokių vitaminų ir jiems nieko nenutikdavo, jie jausdavosi puikiai ir būdavo darbingi. Tačiau žinoma ir kitokių istorijų, kai maisto medžiagų trūkumas sukeldavo įvairių sveikatos sutrikimų, ligų. Pavyzdžiui, senais laikais, į ilgas keliones laivu išplaukę jūreiviai dažnai sirgdavo skorbutu. Dėl vitamino C trūkumo maiste jiems negydavo ir kraujuodavo žaizdos,  netgi iškrisdavo dantys. 

Nemažiau svarbu tai, kad gyvenimas per paskutinius dešimtmečius stipriai pasikeitė. Pakito ir maisto, kurį valgome, kokybė. Šiuolaikinio žmogaus mityboje gausu apdorotų maisto produktų, pusfabrikačių, greito maisto, konservantų ir kitų maisto priedų. Be to, ir suvalgomo maisto kiekiai mažesni, nes dauguma žmonių gyvena pasyvų gyvenimą, daugiausiai laiko praleidžia sėdėdami, moterys neretai laikosi dietų. Nenuostabu, kad tokia mityba nėra pilnavertė, joje gali trūkti būtinų vitaminų, mineralų ir kitų naudingų medžiagų. Tokiu atveju, protinga savo maisto racioną papildyti maisto priedais, kurie leistų organizmą aprūpinti visomis būtinomis medžiagomis. 

Kas per daug, tas nesveika 

Kadangi šiais laikais maisto papildų įsigyti galima lengvai, o jų vartojimas visokiais būdais skatinamas, galima susidurti ir su kitokiu požiūriu. Atsiranda žmonių, priklausomų nuo vitaminų bei manančių, kad įprastą maistą galima pakeisti vitaminais ir mineralais iš vaistinės. Juk ne be reikalo ant visų maisto papildų pakuočių talpinamas užrašas „negali būti vartojamas kaip maisto pakaitalas“. Jokie sintetiniai vitaminai ir mineralai niekuomet nepakeis natūraliai su maistu gaunamų medžiagų, nesuteiks tiek reikiamos energijos. Vitaminų ir mineralų perdozavimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, per dideliais kiekiais vartojami riebaluose tirpūs vitaminai turi net kancerogeninį poveikį. Todėl maisto papildus reikėtų vartoti tik nustačius tam tikrų medžiagų trūkumą organizme bei pasitarus su gydytoju. 

Sudėtis nevienoda 

Vitaminai, esantys natūraliuose produktuose ir maisto papilduose, nėra visiškai vienodi. Dažnai papilduose naudojamos medžiagos ir junginiai sintetinami cheminiu būdu ir tik kartais naudingos medžiagos išgaunamos iš natūralių produktų koncentratų. O vartotojai neretai klaidinami skambiomis frazėmis, kad vienoje tabletėje esanti vitamino dozė atitinka vitamino kiekį, esantį keliuose vaisiuose. Nors cheminė sudėtis medžiagų, esančių maisto papilduose ir natūraliuose produktuose, yra vienoda, tačiau tam tikros savybės gali skirtis. Dėl to skiriasi ir jų pasisavinimas bei poveikis organizmui. 

Maisto papilduose be naudingų vitaminų ir mineralų, kiekvienoje tabletėje yra papildomų medžiagų. Jos piliulei suteikia spalvą, skonį, palaiko konsistenciją, neleidžia gesti ar yra būtinos įsisavinimui. Šios medžiagos taip pat gali turėti neigiamą poveikį organizmui, kauptis, sukelti alergiją ar nemalonius šalutinius reiškinius. 

Maisto produktuose esantys vitaminai ir mineralai yra lengviau pasisavinami, artimesni žmogaus organizmui nei tie, kuriuos galima rasti maisto papilduose. Todėl pirmenybę visuomet reikėtų teikti natūraliam ir sveikam maistui, pilnavertei mitybai. O papildyti mitybą tik tuomet, kai ji yra nepilnavertė ir organizmui iš tiesų trūksta tam tikrų medžiagų.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Blank Atm Card Hack For Sale +393512615163 2022-06-16 15:05


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Dileta 2017-09-28 15:08

Žinoma geriausia yra gauti vitaminus iš maisto produktų, tik ne visada tai įmanoma. Ir realiai kuo toliau tuo sudėtingiau gaunasi nevartojant maisto papildų gaut tinkamų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui man nevalgant žuvies, būtina gerti žuvų taukus nes kitaip negausiu omega 3. Tad tai ir darau, pasirinkau Neolife kokybiškus žuvų taukus https://vitaminaimineralai.lt/collections/neolife-maisto-papildai

Jolanta 2017-02-14 10:38

Manau, kad efektyviausia derinti. Visada stengiuosi maitintis pilnavertiškai, tačiau papildomai vartoti ir maisto papildų. Šiuo metu atradau tikrai gerus ir sau tinkančius, tai <a href="http://www.sveikataisgamtos.lt/
" alt="neolife">neolife</a> firmos papildai.