Kam reikalingas jodas? Jodo preparatai.

Teksto dydis:

Kam reikalingas jodas? Jodo preparatai.

2012 spal. 21 00:00

Jodas kaupiasi kaklo priekyje esančioje endokrininėje liaukoje – skydliaukėje. Jis būtinas organizme skydliaukės hormonų sintetinimui. Galima sakyti, kad skydliaukė didele dalimi susideda iš jodo, be to šis elementas molekulėje vaidina bene pagrindinį vaidmenį.
Sintetindamos trioksino (T4) molekulę, skydliaukės ląstelės įjungia į ją 4 jodo atomus, trijodtironino (T3) molekulei būtini 3 tokie atomai.
Jodas į organizmą patenka iš aplinkos (su maistu ir vandeniu), o jei jo trūksta galima šio produkto gauti vartojant specialius preparatus.
Žemės planetoje yra daug regionų, kur jodo aplinkoje (o tuo pačiu ir maisto produktuose) yra mažiau, nei to reikia mūsų organizmui. Paprastai šios vietos nutolusios nuo jūros, pagrindinio jodo šaltinio. Dauguma Europos regionų taip pat priklauso jodo deficito rajonams. Didele jodo koncentracija aplinkoje pasižymi JAV ir Japonija. Jodo „pakankamumo” patikrinimai atliekami kas 5 metai, Pasaulinės Sveikatos Apsaugos Organizacijos ekspertai masinių turimų metu nustato vienos ar kitos teritorijos situaciją.

Kaip reikia vartoti jodą?

Jodo deficito susirgimų profilaktikai būtina vartoti ne mažiau, kaip 100-200 mkg jodo į parą.
Daugelis Lietuvos gyventojų nei su jūros gerybėmis, nei su kitokiu maistu negauna reikiamo jodo kiekio, todėl būtina vartoti papildomus preparatus, turinčius jodo.
 
Joduota druska
 
Buvo bandyta joduoti ir kitus produktus, bet druska pasirodė patogiausia ir patikimiausia. Druskos jodavimas vyksta kalio jodido pagalba. Jei į druską pridėti paparasto jodo – jis greitai išgaruotų saugant, ir naudingos produkto savybės išnyktų. Reikia žinoti, kad ilgai laikant kalio jodidas palaipsniui rūgštėja, virsdamas laisvu jodu, o tas, savo ruožtu, išgaruoja. Todėl joduota druska turi tam tikrus laikymo terminus.
 
Vitamininiai preparatai
 
Kai kurie preparatai turi reikiamą profilaktikai jodo dozę. Reikai atsiminti, kad organizmui jodo reikia nuolat. Todėl, jei tikitės gauti jodo dozę, vartodami polivitaminus – juos turite vartoti visada.
 
Jodo preparatai
 
Rizikos grupėms (nėščioms ir maitinančioms moterims, vaikams ir paaugliams) profilaktiškai reikia vartoti specialius preparatus – pavyzdžiui, kalio jodidą tabletėse. Rekomenduojama profilaktinė dozė kalio jodido vaikams (iki12 metų)– 50-100 mkg į dieną, suaugusiems – 100-200 mkg, nėščioms ir maitinančioms moterims – 150-200 mkg. Tabletes reikia vartoti po valgio, vieną kartą per dieną.
 
Kai vystosi jodo deficito sukeltas skydliaukės padidėjimas (endeminis gužys), paprastai gydoma skydliaukės hormonais, derinant juos su kalio jodidu. Yra ir kombinuotų preparatų, kurių sudėtyje – visi šie komponentai. Galima varoti tik kalio jodidą, bet jau su gydomosiomis dozėmis (suaugusiems –300-500 mkg į parą). 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Elena 2021 rugs. 26 05:31

Aceasta este o mărturie pe care o voi spune tuturor să o audă. sunt căsătorit de 4 ani și în al cincilea an de căsătorie, o altă femeie a avut o vrajă pentru a-mi lua iubitul de la mine și soțul meu m-a părăsit pe mine și pe copii și am suferit de 2 ani până când am vrut să spun o postare în care acest lucru om Dr.Wealthy am ajutat pe cineva și am decis să-l încerc să mă ajute să-mi aduc soțul iubit acasă și crede-mă, doar îi trimit fotografia lui și a soțului meu și după 48 de ore așa cum mi-a spus, am văzut o mașină a intrat în casă și iată că era soțul meu și el a venit la mine și la copii și de aceea sunt fericit să vă fac pe toți dintre voi în probleme similare să se întâlnească cu acest bărbat și să-l revină pe iubitul vostru e-mail: wealthylovespell@gmail.com sau îl puteți contacta sau whatsapp la acest +2348105150446

BYI2KVA56O www.yandex.ru 2020 vas. 27 09:05

BYI2KVA56O www.yandex.ru