Tradicinė kinų medicina

Teksto dydis:

Tradicinė kinų medicina

2015-05-19 15:20

Tradicinė kinų medicina yra svarbi tautos kultūrinio palikimo dalis. Daugiau nei per 5 tūkstančius metų išvystyta sistema yra unikali savo užbaigta dialektine teorine sandara, diagnozės metodais, farmakologija ir specialiais gydymo akupunktūra bei prideginimu, gilaus kvėpavimo ir gydomojo masažo metodais.
 
Kinų medicina yra pagrįsta yin ir yang, o taip pat 5 elementų (metalo, medžio, vandens, ugnies ir žemės) teorijomis.
 
Yin ir yang teorija aiškina, kad kiekvienas visatos reiškinys yra sudarytas iš dviejų jėgų: yin (negatyvios) ir yang (pozityvios), kurios yra priešingos viena kitai ir tuo pačiu papildo viena kitą. Pagal šią teoriją, žmogaus kūnas taip pat yra sudarytas iš yin ir yang elementų. Kai yra pusiausvyra tarp jų – ligų nėra. Jei pusiausvyra žmoguje yra sutrikdyta – jis neabejotinai susirgs.
 
5 elementų teorija aiškina, kad materialus pasaulis yra sudarytas iš penkių elementų: metalo, medžio, vandens, ugnies ir žemės. Tarp šių elementų egzistuoja tarpusavio priklausomybė ir tarpusavio apribojimas, kurie sąlygoja jų nuolatinių pasikeitimų būseną. Žmogaus kūnas yra materialaus pasaulio dalis, ir jo vidaus organai, tokie kaip: kepenys, širdis, blužnis, plaučiai ir inkstai, atitinka 5 visatos elementus. Tokiu būdu žmogaus fiziologinių ir patologinių reiškinių vystymasis ir pokyčiai gali būti paaiškinti gamtos vystymosi ir pokyčių terminais.
 
Vadovaudamiesi šiomis dviem teorijomis, tradicinės kinų medicinos gydytojai akcentuoja ne tik vietinį gydymą, bet viso kūno gydymą, kuris siekia sureguliuoti kūno pusiausvyrą. Taip pat yra kreipiamas dėmesys į metų laiką, aplinką ir paciento gyvenimo sąlygas. Paprasčiausiu atveju, net jeigu du pacientai turi vienodus simptomus ir yra diagnozuojama ta pati liga, kinų medicinos gydytojas dėl skirtingų vidinių ir išorinių pacientų sąlygų paskirs jiems skirtingus vaistus.
 
Tradicinėje kinų medicinoje gydytojai naudoja keturis pagrindinius diagnostikos metodus:
1) bendroji ligonio apžiūra;
2) garsų išklausymas ir kvapų uostymas;
3) ligonio apklausa;
4) ligonio apčiuopa.
 
Diagnozės nustatymui kinų gydytojas apžiūri paciento veido išraišką, odos spalvą ir pojūčius, liežuvio apnašas, kūno konstituciją; klausosi paciento balso, dejavimų, kvėpavimo ir kosulio, uosto jo kūno kvapą (burnos, prakaito, pūlių, skreplių, šlapimo, išmatų); teiraujasi apie ligonio būklę ir ligos istoriją; čiuopia jo pulsą. Pulso čiuopimas yra svarbiausias iš šių keturių metodų. Gydytojas naudoja tris pirštus pulso ištyrimui, kad išsiaiškintų paciento pulso kokybę, jėgą, greitį ir ritmą. Geras gydytojas gali atskirti daugiau kaip 20 pulso rūšių. Pulso čiuopimo metu jis gali diagnozuoti ligą. Be šių pagrindinių diagnostikos metodų, naudojami laboratoriniai ligonio kraujo, išmatų, šlapimo, skreplių tyrimai.
Kinų medicinos gydytojai įsisavino įvairius ligų gydymo metodus. Vienas iš jų yra gydomųjų žolių, gyvūnų ir mineralų panaudojimas. Senovėje ligas gydydavo natūraliomis medžiagomis: žolėmis, vaisiais, grūdinėmis kultūromis, vabzdžiais, gyvūnais, žuvimis ir metalais. Iš 30 tūkstančių augalų, kurie egzistuoja Kinijoje, vienas trečdalis jų turi gydomųjų savybių.
 
Kitas svarbus ligų gydymo metodas yra refleksoterapija.
Akupunktūra ir prideginimas (moxa) formuoja būtiną kinų medicinos dalį. Jos yra naudojamos ne tik lėtinių ligų, bet ir ūmių ligų gydymui. Akupunktūra yra senovinis kinų ligų gydymo ir skausmo palengvinimo metodas, kai į atitinkamus žmogaus kūno taškus yra įdūriama viena ar daugiau metalinių adatų.
 
Senovės kinų medicinos literatūroje minimos pirmosios akupunktūros adatos buvo padarytos iš akmens ir buvo vadinamos bian akmenimis. Šis aštrus ir plokščias akmuo buvo naudojamas piktžaizdėms išpjauti ir ligoms gydyti, įdūriant į atitinkamus kūno taškus. Prieš 2 tūkstančius metų, vystantis metalurginei technikai, metalinės adatos pamažu išstūmė bian akmenis. Senovės kinų gydytojai naudojo 9 rūšių adatas: apvalią, buką, trijų briaunų, kardo formos, apvalią aštrią, ilgą, didelę, siūlo pavidalo, strėlės smaigalio formos.
 
Akupunktūros terapija yra pagrįsta kita svarbia kinų medicinos jing ir luo teorija, kuri aiškina, kad žmogaus vidaus organai ir galūnės yra sujungti kanalais, kuriais cirkuliuoja kraujas ir gyvybinė energija. Jei kanalai yra blokuojami, kraujas ir gyvybinė energija negali tekėti. Laikui bėgant, tai paveikia žmogaus sveikatą. Išvalyti blokuotą vietą ir užtikrinti laisvą kraujo ir gyvybinės energijos tekėjimą yra pirma ir pagrindinė pakopa gydant ligą. Tam tikrų taškų stimuliavimas, įdūriant adatas, gali išgydyti gyvybinės energijos cirkuliacijos sutrikimą. Norimam efektui gauti yra kreipiamas didelis dėmesys į tai, kaip yra įdūriama adata: greitai ar lėtai, statmenai ar pakrypusiai, labai svarbūs yra įdūrimo gylis, laiko tarpas, kuriam adata gali būti palikta kūne ir adatų skaičius reikalingas gydymui. Ši terapija gali padidinti paciento imunitetą. Taip pat šiais laikais yra populiari ausų akupunktūra. Daugiau kaip 200 taškų galima rasti ausyse ir 40 iš jų yra labai efektyvūs.
 
Prideginimas (moxa), kuris taip pat yra pagrįstas jing ir luo teorija, yra plačiai naudojamas Kinijoje. Senovėje sėdintys aplink laužą žmonės atrado, kad karštis ne tik juos šildo, bet taip pat sumažina tam tikrus fizinius skausmus. Iš pradžių ligų gydymui jie vartojo šakas ir žoles, vėliau pradėjo vartoti moxa lapus. Gydant moxa lapai yra uždegami virš tam tikrų taškų odos paviršiuje, tai naudojama skausmui mažinti ir ligoms gydyti. Šiuolaikinis mokslas įrodė, kad moxa lapai turi eterinių aliejų, ir deginant juos galima pašalinti ligos sukeltą įtampą.
 
Kvėpavimo gimnastika, kita ligų gydymo metodika, yra plačiai paplitusi. Manoma, kad ji buvo sukurta 7-ame amžiuje prieš Kristų žymaus gydytojo Hua Tuo. Tai yra savęs stiprinimo ir lavinimo sistema pagrįsta 5 gyvūnų: tigro, elnio, lokio, beždžionės ir paukščio, judesių imitacija. Dabar ši sistema yra milijono kinų kasdieninio gyvenimo dalis, kuri padeda išlaikyti harmoniją tarp kūno ir proto. Kvėpavimo gimnastika – tai efektyvus nervų, kvėpavimo, virškinimo, kraujotakos ir endokrininių sistemų reguliavimo būdas. Praktikuojant kvėpavimo gimnastiką, žmonės gali išvengti ligų, gali jas gydyti, saugoti ir stiprinti sveikatą bei ilginti gyvenimą.
Ligų profilaktika bei žmonių sveikatos stiprinimas kinų medicinoje – tai sveikas gyvenimo būdas, racionali mityba, asmeninė higiena, kvėpavimo ir judesių gimnastika bei „sugebėjimas laikyti širdį krūtinėje” (t.y., adekvačiai reaguoti į gyvenimo aplinkybes).
Per tūkstantmečius atėjusios kinų liaudies medicinos žinios paplito Europoje, o taip pat Lietuvoje, ir yra pritaikomos bei naudojamos ir šiuo metu.
 
Pagal “The main aspects of Chinese culture”

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (6)

OfficialCarol BlankATM 2022-03-29 12:52

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Ric Clayton 2020-12-04 00:51

I really want to thank Dr Emu for saving my marriage. My wife really treated me badly and left home for almost 3 month this got me sick and confused. Then I told my friend about how my wife has changed towards me then she told me to contact Dr Emu that he will help me bring back my wife and change her back to a good woman. I never believed in all this but I gave it a try. Dr Emu casted a spell of return of love on her, and my wife came back home for forgiveness and today we are happy again. If you are going through any relationship stress or you want back your Ex or Divorce husband you can contact his whatsapp +2347012841542 or email emutemple@gmail.com 

PATRICIA 2020-03-25 03:34

Vreau să-i mulțumesc dr. PADMAN un caster de vrăji foarte puternic, care mă ajută să-mi aduc soțul înapoi la mine, în urmă cu câteva luni am o problemă serioasă cu soțul meu, în măsura în care a ieșit din casă, și a început să se întâlnească cu o altă femeie și el a rămas cu femeia, aproape că am renunțat până când am văzut o mărturie online despre dr. PADMAN și am decis să-l contactez. I-am explicat problema mea și m-a asigurat că voi vedea un rezultat pozitiv după 24 de ore, în mod surprinzător soțul meu a revenit a doua zi după vraja, implorându-mă să-l iert și mi-a promis să nu mă mai lase niciodată, mulțumită dr unității pentru vraja reală și, dacă aveți vreo problemă, contactați-l, este sincer.

site web: https://padmanspell.com

Whatsapp +19492293867

E-mail: padmanlovespell@yahoo.com.

https://twitter.com/padman_dr.