Jogos kelias į vidinę ramybę

Teksto dydis:

Jogos kelias į vidinę ramybę

Joga yra disciplinuotas gyvenimas, pagrįstas principu „gyventi kukliai, mąstyti giliai“. Senovės jogai kūną laikė transporto priemone ir tai labai aktuali metafora šiandien. Kad automobilis važiuotų, reikia tepalų, akumuliatoriaus, aušinimo sistemos, tinkamų degalų ir protingo vairuotojo. Taip pat ir su kūnu. Norint, kad jis gerai funkcionuotų, reikia patenkinti būtiniausius jo poreikius.
 
KŪNO LAVINIMAS – ASANOS
Jogoje fiziniai pratimai, dar vadinami asanomis, nėra intensyvūs. Jų atlikimo metu patiriamas švelnus tempimas, kuris patepa sąnarius, raumenis, raiščius, sausgysles ir kitas kūno dalis. Asanos tonizuoja nervų sistemą, pagerina kraujo apytaką, pašalina įtampą ir padidina lankstumą. Atliekamos lėtai ir atsipalaidavus, jos vysto ne tik fizinį kūną, bet ir galimybes. Asanos sudaro trečią radža jogos pakopą.
 
Egzistuoja labai daug fizinių pratimų, tačiau jogos sistemoje praktikuojamos asanos (išvertus iš sanskrito kalbos – „nejudamos pozos“) turi visapusišką poveikį, kuris siekia gerokai toliau už paprastą fizinio kūno lavinimą. Asanos akcentuoja gilų kvėpavimą, atpalaiduotus judesius ir mentalinę koncentraciją.
 
Kaip veikia asanos?
 
FIZINIS POVEIKIS. Dažnai girdime sakant, jos „esame tokie jauni, koks jaunas mūsų stuburas“. Pagrindinis asanų poveikis yra stuburo lankstumo lavinimas ir nervų sistemos tonizavimas bei atnaujinimas. Švelnus tempimas, sukimas ir lenkiamieji judesiai padaro lankstesnius ir kitų kūno dalių sąnarius bei raumenis. Be to, masažuojamos vidaus sekrecijos liaukos ir organai. Pagerėja ir kraujo apytaka, visos kūno ląstelės geriau aprūpinamos deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.
 
MENTALINIS POVEIKIS. Nejudamos pozos išlaisvina protą nuo trikdymų, kuriuos sukelia fizinė veikla. Protas nurimsta, pasiekiama emocinė pusiausvyra, pagerėja požiūris į gyvenimą.
 
ENERGETINIS POVEIKIS. Asanos veikia panašiai kaip akupunktūra ar šiatsu, tik jogos sistemoje pranos subalansavimas yra subtilesnis. Kad patirtumėte asanų poveikį, turite jas daryti nuolatos. Kai pajusite jų veikimą, nejudamose pozose išbūsite ilgiau. Skirtingų asanų atlikimo metu spaudimą patiria įvairūs kūno taškai, taip švarinamos ir stiprinamos nadys.
 
JOGŲ KVĖPAVIMAS – PRANAJAMA. Gilus kvėpavimas padeda išvalyti ir pamaitinti fizinį kūną. Pilnai įkvėpdami jūs gausiai aprūpinate kūną deguonimi, elementu, kuris yra būtinas kiekvienai kūno ląstelei. Iškvėpimo metu pašalinamos nereikalingos medžiagos. Kvėpavimas taip pat padeda prijungti kūną prie jo akumuliatoriaus – Saulės rezginio, kur yra saugomas milžiniškas energijos potencialas. Tam tikrais jogų kvėpavimo pratimais (pranajama) ši gyvybinė energija panaudojama fiziniam bei dvasiniam atjaunėjimui.
 
ČAKROS IR NADYS. Astraliniame kūne yra apie 72000 susikryžiavusių nadžių. Taškas, kuriame susikerta daug nadžių, vadinamas čakra. Pranajama valo ir stiprina nadis ir čakras.
 
Pagrindinės čakros skaičiuojamos nuo apačios į viršų.
1) Atsako už kaulus, sąnarius, stuburą. Išraiška: išgyvenimas, pagrindas, o tai mūsų visuomenėje susiję su materialine padėtimi.
2) Atsako už tęstinumą, lytinius organus, potenciją. Išraiška: seksualumas, aistra, aktyvumas, kūrybingumas.
3) Atsako už visų pilvo organų energetiką. Išraiška: jėga, valia, ryžtas (karjera).
4) Atsako už širdies ir plaučių energetiką. Išraiška: jausmai (visi, t.y. ne tik meilė, geranoriškumas, nuoširdumas, užuojauta).
5) Atsako už gerklės organus ir sprando energetiką. Išraiška: komunikacija, sugebėjimas, noras bendrauti.
6) Atsako už galvos, veido energetiką. Išraiška: logika, išmintis, intuicija.
7) Atsako už ryšį su mūsų aukštesniuoju Aš. Taip pat už galvos, veido energetiką. Išraiška: Dieviškumas, Išmintis (sielai prieinama informacija).
 
TINKAMAS ATSIPALAIDAVIMAS
Kai kūnas ir protas nuolatos persidirba ir patiria įtampą, jų natūralus efektyvumas sumažėja. Poilsis ir atsipalaidavimas yra Gamtos suteiktos galimybės kūnui pasikrauti. Taip kaip automobilio radiatorius, jie aušina sistemą. Jogos metodai moko visiškai atpalaiduoti protą ir raumenis.
 
VEGETARINĖ MITYBA
Mitybos be mėsos dėka kūnas gali maksimaliai pasisavinti visa, kas yra geriausia maiste, ore, vandenyje ir saulės energijoje. Jogos mitybos pagrindas – lengvai virškinamas ir sveikatą stiprinantis maistas. Paprastas, natūralus ir gerai subalansuotas maistas subtiliai veikia protą ir astralinį kūną. Valgantys jogų maistą pasižymi puikia sveikata, aukštu intelektu ir ramiu protu.
 
POZITYVUS MĄSTYMAS IR MEDITACIJA
Taip kaip automobiliui reikia protingo vairuotojo, taip ir kūnui reikia subalansuoto proto, kuris jį valdytų. Šiuo atveju pagelbės nuolatinės meditacijos. Jūsų protas bus aiškesnis ir labiau dėmesingas, pagerės gebėjimas susitelkti. Pozityvus mąstymas išgrynins jūsų intelektą, ir patirsite išmintį bei vidinę ramybę.
 
 

Komentuoti