Žalieji vasaros daktarai

Teksto dydis:

Žalieji vasaros daktarai

2018 birž. 12 12:02

Šie 4 gydomieji augalai gali padėti nuo visų vasaros ligų ir bėdų – mano žolininkė Rosalee de la Forêt.

Pipirmėtės

Nuo virškinimo problemų

Pipirmėčių arbata gali iš esmės padėti nuo daugelio paplitusių virškinimo problemų: pilvo skausmo, dieglių, viduriavimo, dujų kaupimosi ir pilvo pūtimo,1 net nuo nepraeinančio žagsulio. Taip pat ji gali padėti asmenims, kurie serga sunkiomis virškinimo ligomis, pvz., dirgliosios žarnos sindromu.2 Turint sunkesnių virškinimo problemų patartina vartoti kapsules su pipirmėčių eteriniu aliejumi ir apvalkalu, kuris tirpsta tik žarnyne (tai speciali, gana tvirta danga, leidžianti kapsulei nepaliestai pereiti per skrandį ir ištirpti žarnyne). Šios kapsulės saugios net vaikams.

Skausmui malšinti

Pipirmėtės dažnai naudojamos kaip karštas kompresas (šuteklis) nuo galvos skausmo, ypač tokio, kuris susijęs su raumenų įtampa (audinio skiautę ar kempinę reikia pamerkti į arbatą ir uždėti ant atitinkamos galvos vietos).3 Pipirmėčių aliejus gali numalšinti net stiprius nervų skausmus, tarp jų ir poherpinę neuralgiją (nervų skausmus po Herpes zoster viruso infekcijos).4 Norint malšinti skausmą ir traukulius, pipirmėčių lapus galima pamerkti į aliejų, leisti prisitraukti ir tokiu aliejumi patepti sutrauktus raumenis. Be to, pipirmėtės gali malšinti niežėjimą ir uždegimą, kilusius dėl nudegimo saulėje, kontakto su nuodingais augalais (nuodinguoju raugmedžiu, gebene) ir dilgėlynę. Tokiais atvejais nukentėjusią vietą reikia plauti arbata arba stipriu pipirmėčių arbatos antpilu reikia papildyti vandenį vonioje.

Nuo peršalimo ir gripo

Norint nutraukti plaučių edemą, reikia įtrinti krūtinės ląstą pipirmėčių aliejumi arba daryti augalo garų inhaliacijas – abiejų metodų poveikis panašus. Inhaliacijoms skirtą arbatą gaminkite taip: įdėkite saują šviežių ar džiovintų pipirmėčių į vidutinio dydžio dubenį, užpilkite lapus verdančiu vandeniu, o tada pasilenkite veidu virš dubens ir užklokite galvą rankšluosčiu, kad garai taip greitai neišgaruotų. Temperatūra po rankšluosčiu turėtų būti tokia aukšta, kokią galite ištverti nenusiplikydami. Kvėpuokite giliai ir turėkite po ranka popierinių nosinių, kad prireikus galėtumėte išsipūsti.

Kaip vartoti

Ir švieži, ir džiovinti pipirmėčių lapai veikia panašiai, bet šviežių reikia dvigubai daugiau nei džiovintų. Tiesiog gerti ar virškinimui stimuliuoti skirtą arbatą gaminkite taip: 1–3 arbatinius šaukštelius (ar daugiau) džiovintų lapų įberkite į puodelį ir užpilkite verdančiu vandeniu, leiskite prisitraukti 3–5 min., uždengus indą, kad neišsigaruotų lakūs aliejai.

Arbata: 1–3 arbatiniai šaukšteliai (džiovintų) arba 2–6 arbatiniai šaukšteliai (šviežių); gerti 3–5 kartus per dieną.

Tinktūra: 1:5, 30 % spirito, vartoti 2–3 kartus per dieną po 3–6 ml.5

 

Dėmesio!

Jautriems žmonėms pipirmėtės gali sukelti ar paaštrinti rėmenį, todėl, turint aktyvių gastroezofaginio refliukso ligos simptomų, šių augalų vartoti nereikėtų. Jei geriama labai daug pipirmėčių arbatos, tai gali sustabdyti pieno išskyrimą jaunoms mamoms.

 

Pipirmėčių kompresas nuo galvos skausmo

(1 kompresas)

Reikia

¼ puodelio (9 g) džiovintų pipirmėčių lapų

Gaminimas

1. Užvirinkite 1 puodelį vandens, nuimkite nuo ugnies ir sudėkite pipirmėčių lapus. Kruopščiai išmaišykite ir uždengtame inde palikite prisitraukti 10 min.

2. Išimkite lapus ir, kai skystis šiek tiek ataušęs, įmerkite į jį audinio skiautę. Nuspauskite ir uždėkite ant kaktos ar sprando. Jei šiluma maloni, ant kompreso galima uždėti dar ir karštą termoforą.

3. Kompresą galima laikyti (geriausia gulomis) bent 20 min.

 

NUORODOS
1 J Photochem Photobiol B, 2014; 136:12–8
2 Dig Dis Sci, 2016; 61:560–71
3 Cephalalgia, 1994; 14:228–34
4 Clin J Pain, 2002; 18:200–2
5 Kuhn M. A., Winston D. Winston and Kuhn’s Herbal Therapy & Supplements: A Scientific & Traditional Approach. 2-as leid. Filadelfija, leidykla Lippincott Williams & Wilkins, 2007:342
 
Visą tekstą galite skaityti žurnale „Ko gydytojai tau nepasako

Komentuoti