Špinatas daržinis (lot. Spinacia oleracea)

Teksto dydis:


(lot. Spinacia oleracea)

Augalo aprašymas
Daržinis špinatas – balandinių šeimos vienmetis ar dvimetis žolinis augalas. Manoma, kad daržinio špinato tėvynė yra Kaukazo kalnų šalys.
Daržinius špinatus persai augino maždaug prieš 2000 metų. Vėliau daržiniai špinatai paplito po Viduržemio jūros šalis bei šiaurinius Europos kraštus. Daržinis špinatas užauga iki 30–50 centimetrų aukščio. Šio augalo žiedai kuokeliniai, sudaro viršūnines ir pažastines varpas, o piesteliniai – išsidėstę lapų pažastyse.
 
Gydomosios savybės
Špinatuose gausu mineralinių medžiagų, ypač geležies, kalio, fosforo, natrio, kalcio, jodo ir vitaminų C, B1, B2, PP ir kitų.
Valgyti daržinius špinatus reikia ypač atsargiai, nes veikiant šilumai iš nitritų susidaro nuodingi nitratai.
Nitratai – nuodingos druskos. Joms patekus į kraują, susidaro methemoglobinas, kuris sunkina kvėpavimą. Todėl, suvalgiusiems ne šviežių špinatų vaisių, ypač vaikams, jau po 2 ar 3 valandų gali prasidėti dusulys. Todėl paruoštus špinatų patiekalus būtina laikyti šaltai.
Atminkite, kad pridėjus cukraus į špinatų patiekalus, juose nuodingosios medžiagos nesusidaro.
Dėmesio! Nors šviežiai paruoštuose špinatų patiekaluose nėra kenksmingųjų medžiagų, tačiau sergantiems kepenų, inkstų ligomis bei podagra šių patiekalų valgyti nepatariama.
 
Auginimas
Darželinių špinatų sėklas patariama sėti balandžio mėnesio pabaigoje. Šios sėklos sudygsta per 12–15 dienų, gegužės mėnesio pradžioje.
Nemažai daržinių špinatų išauga iš savaiminės sėjos. Šios sėjos daigai sudygsta antroje balandžio mėnesio pusėje.
Dažnai špinatai nebijo žiemos šalčių. Šių daržovių daigai ima dygti +2 laipsnių temperatūroje. Daržinio špinato daigai nenukenčia ir trumpalaikių šalbnų metu. Gausiausiai daržinio špinato daigai sudygsta +12 +15 laipsnių temperatūroje. Jei temperatūra pakyla virš +20 laipsnių ir dirvoje trūksta drėgmės, daržinių špinatų daigai ima skursti.
Daržinis špinatas – ilgos dienos augalas. Ši daržovė nėra ypač reikli šviesai, tačiau žymiai prasčiau auga pavėsyje, o jos lapuose susikaupia kur kas mažiau vitamino C.
Daržinis špinatas gerai auga šalia visų augalų bei retai pažeidžiamas ligų bei kenkėjų.
Pasak specialistų, daržinis špinatas puikiai užpildo tarplysvius tarp įvairių augalų.
Špinatus galima sėti ne tik pavasarį, bet ir rudenį. Manoma, kad rudenį pasėti daržiniai špinatai yra net skanesni už pavasarinius špinatus.
Daržiniai špinatai auga įvairaus tipo dirvoje, tačiau geriausiai užauga derlingoje, gausiai organinėmis trąšomis patręštoje bei bedidelio rūgštingumo dirvoje.
Daržiniai špinatai gerai auga purioje ir lengvoje dirvoje. Daržiniams špinatams ypač svarbu, kiek dirvoje yra azoto. Jei dirvoje truks azoto – daržinis špinatas skurs, o jei azoto bus pernelyg daug, tai špinatuose susikaups nitratų.
Ypač svarbus daržiniams špinatams yra fosforas.
Daržinių špinatų šaknys auga tik 20–25 centimetrų gylyje, todėl šiuos augalus būtina gana dažnai lieti.