Serentis (lot. Tagetes)

Teksto dydis:


(lot. Tagetes)

Augalo aprašymas
Serentis – vienmetis, apie 50 centimetrų žolinis augalas. Natūralioje aplinkoje serenčiai auga Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse, o kaip dekoratyvinis augalas auginamas daugelyje pasaulio šalių. Kaip dekoratyviniai augalai auginami stambiažiedžiai serenčiai, o smulkiažiedžiai serenčiai kai kuriose šalyse auga kaip piktžolė. Serenčiai dažniausiai žydi raudonais žiedais. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Serenčių sėklos yra gana daigios, sudygstančios +15 +25 laipsnių temperatūroje. Po 4 dienų sudygsta apie 90–95% pasėtų sėklų. Tiek žemesnėje, tiek ir aukštesnėje temperatūroje daigumas gerokai sumažėja.
 
Gydomosios savybės
Serenčiai skatina šlapimo išsiskyrimą, prakaitavimą bei naikina žarnyno parazitus.
Vieną valgomąjį šaukštą sausų serenčių žiedynų užpilkite stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 2 valandas, po to antpilą nukoškite.
Sergantiems peršalimo ligomis šio antpilo patariama gerti po 2 valgomuosius šaukštus 3 ar 4 kartus per dieną. Šis antpilas taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą.
 
Auginimas
Serenčiai – mėgstantys šilumą ir nepakenčiantys šalnų augalai. Serenčius patariama auginti atviroje, saulėtoje vietoje, nors jie gali augti ir prietemoje. Serenčiai gerai auga purioje, derlingoje dirvoje. Šie augalai nebijo sausrų, tačiau yra reiklūs trąšoms. Serenčių nereikia ypač dažnai lieti, nes tada juose susikaupia mažiau eterinio aliejaus.
Pirmąsias 3 ar 4 savaites sudygę serenčių daigai auga gana lėtai, o po to šie augalai pradeda augti greičiau. Serenčius patariama dauginti sėklomis, pasėtomis į lysves arba šiltnamiuose užaugintais daigais. Juos auginti patariama dirvoje, kuri prieš tai buvo gausiai patręšta mėšlu.
Serenčių sėklas patariama sėti, kai nebelieka šalnų pavojaus ir kai viršutinis dirvos sluoksnis įšyla iki +15 +20 laipsnių temperatūros. Serenčiai yra gana atsparūs kenkėjams bei ligoms. Žaliavai naudojami serenčių žiedynai, kuriuos patariama ruošti šio augalo masinio žydėjimo metu. Gydymui bei maisto gamyboje yra naudojamas serenčių eterinis aliejus. Serenčius, naudojamus kaip prieskonius, patariama džiovinti pavėsyje, nes džiovinant saulėje serenčiai netenka daug aromatinių medžiagų.
 
Maistinės savybės
Eterinis serenčių aliejus yra gelsvos arba gintarinės spalvos bei malonaus skonio. Aliejų naudoja parfumerijoje bei kosmetikoje, likerių bei kitų alkoholinių gėrimų gamyboje. Ypač populiarūs serenčiai yra Lotynų Amerikos bei kai kurių Europos šalių virtuvėse.
Serenčiai – vienas populiariausių prieskonių gruzinų virtuvėje. Gruzinai dažniausiai naudoja išdžiovintus ir susmulkintus į miltelius serenčių žiedynus. Serenčiais patariama gardinti pupelių, daržovių ir graikinių riešutų užkandas, o kartu su kitais prieskoniais – sriubas. Užkaukazės tautose serenčiais mėgstama gardinti padažus, jautienos ir kiaulienos patiekalus bei žuvienę. Tačiau ypatingą aromatą bei skonį serenčiai suteikia karštiems paukštienos patiekalams: vištienai su riešutais bei viščiukams, keptiems ant laužo ar grilyje.