Muskatmedis kvapusis (lot. Myristica fragrans)

Teksto dydis:


(lot. Myristica fragrans)

Prieskonio aprašymas
Kvapųjį muskatmedį šiuo metu augina Indonezijoje, Indijoje, Šri Lankoje, Grenadoje, bei Afrikos šalyse. Muskato riešutai Europoje žinomi nuo VIII amžiaus. Kvapusis muskatmedis – nuolat žaliuojantis, išaugantis iki 20 metrų aukščio medis.
Muskatmedis pradeda žydėti 5 ar 6 augimo metais ir žydi ištisus metus, o dera net 40 metų. Nuo vieno medžio per metus nuskinama nuo 3 iki 10 tūkstančių muskato riešutų. Kai kurie muskatmedžiai sulaukia ir 100 metų. Muskatmedžio vaisiai yra panašūs į persikus, tačiau nokdami suskyla į 2 dalis. Muskato vaisiaus minkštimas – rūgštus.
Muskato vaisiaus viduje yra stambi, kietu lukštu padengta sėkla – muskato riešutas. Išdžiovinti saulėje muskato riešutai nusidažo geltona spalva. Išdžiovintą karštoje orkaitėje muskato riešutą perskelia ir išima jo branduolį.
Muskato riešuto branduolyje yra net 15% eterinio ir riebalinio aliejaus. Muskato riešuto riebaluose atrasta nuodingos narkotinio poveikio medžiagos miristicino. Muskato riešutas yra nuodingas, todėl jo daug valgyti negalima.
 
Maistinės savybės
Muskato riešutai dažniausiai naudojami šokolado gaminių, įvairių saldumynų, obuolių pyragų, vaisinių tortų, kriaušių kompoto, uogienių bei keptų obuolių paruošimui. Be to, muskato riešutais patariama aromatizuoti alkoholinius gėrimus ir kokteilius, kurių gerti patariama prieš valgį. Muskato riešuto patariama berti į punšą, karštą vyną, kakavą, pieno gėrimus bei pomidorų sultis. Muskato riešutu galima paskaninti sriubas, mėsos sultinius, padažus, ryžių, daržovių, ypač žuvies patiekalus, bulvių košę, žaliųjų žirnelių ir daržovių salotas.