Eukaliptas apskritalapis (lot. Eucalyptus globulus)

Teksto dydis:


(lot. Eucalyptus globulus)

Aprašymas
 
Sinonimai: Rutulinis eukaliptas
Šeima: Mirtiniai – Myrtaceae.
Eukaliptas – greitai užaugantis iki 60 m aukščio visžalis medis. Jam būdinga heterofilija – skirtingi lapai: seni lapai apie 20 cm ilgio, trumpais lapkočiais, lancetiški, kardo formos, labai kvapnūs, pasisukę į saulės pusę, jauni – bekočiai, plačiai elipsiški, apvalūs.
Natūraliai auga Australijos ir Tasmanijos subtropikų regione. Taip pat auginamas tropikų ir subtropikų šalyse. Mėgsta drėgnas vietas. Iš viso žinoma daugiau nei 300 Eucalyptus L. genties rūšių. Vaistinei žaliavai tinka eukaliptų rūšys, kuriose daug eterinio aliejaus su pagrindiniu komponentu cineoliu. Vaistams gaminti dar naudojami vytelinis eukaliptas (Eucalyptus viminalis) ir pilkasis eukaliptas (Eucalyptus cinerea).
 
Vaistinės savybės
Vaistinė žaliava. Į Europos šalis žaliava importuojama pagrinde iš Ispanijos ir Maroko. Žaliavai tinka tik seni eukalipto lapai (Folia Eucalypti). Jie renkami visą vegetacijos laikotarpį, o jauni – rudenį ir žiemą (jau būna suaugę). Žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.
Veikliosios medžiagos. Lapuose yra apie 5 % eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas 1,8–cineolis arba eukaliptolis), 10 % rauginių medžiagų, fenolinių junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavonoidų.
Preparatai. Užpilai, nuovirai, tinktūros. Eukalipto eterinis aliejus (Eucalypti aetheroleum) įeina į inhaliacinių preparatų, nosies lašų, ledinukų, tepalų, kaip dezodoruojanti priemonė – į dantų pastų ir skysčių burnai skalauti sudėtį.
Užpilo gamyba ir vartojimas
2 valg. šaukštai smulkintų eukalipto lapų emaliuotame inde užpilami 2 stiklinėmis karšto vandens ir 10–15 min kaitinama vandens vonelėje. Inhaliacijoms: karšto užpilo garais kvėpuojama 3 kartus per dieną.
Poveikis. Eukalipto preparatai veikia antiseptiškai, priešuždegimiškai, atsikosėjimą lengvinančiai ir silpnai spazmolitiškai, raminančiai, skausmą mažinančiai.
Indikacijos. Eukalipto preparatai vartojami išoriškai. Nuoviru ir tinktūra plaunamos žaizdos, skalaujama burnos ertmė, dedami kompresai esant traumoms, raumenų skausmams, reumatizmui, inhaliacijomis gydomos viršutinių kvėpavimo takų, peršalimo (sloga, kosulys, sinusitas) ligos, bronchitas. Eukalipto eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje migrenai, neuralgijai gydyti.
Dėmesio! Nevartoti koncentruoto (neskiesto) eukalipto eterinio aliejaus. Inhaliacijoms 2–3 lašai eterinio aliejaus įlašinami į verdantį vandenį.
Kontraindikacijos. Eukalipto preparatai neskiriami vaikams, jaunesniems nei 2 metai.