Apynys paprastasis (lot. Humulus lupulus)

Teksto dydis:


(lot. Humulus lupulus)

Liaudiški pavadinimai
apynas, apvynas, apvynys, puronas, vynia
 
Aprašymas
Šeima: Kanapiniai – Cannabaceae Endl.
Apynys – daugiametis žolinis vijoklinis augalas (liana). Šaknis daugiametė, vertikali, mėsinga, išleidžianti ilgus horizontalius ūglius. Stiebas šešiabriaunis, šiurkštus, iš kairės į dešinę apsivijantis kokią nors atramą ir užaugantis iki 5–8 m aukščio, apaugęs kabliškais, smulkiais plaukeliais, šiurkštus. Lapai priešiniai, taip pat šiurkštūs, triskiaučiai ar netgi penkiaskiaučiai, asimetriškai širdiški, dantyti, su prielapiais. Viršutiniai lapai dažniausiai nesuskaidyti, sveiki. Lapų pažastyse išauga žiedinės šakutės, ant kurių formuojasi žiedynai. Kuokeliniai (vyriškieji) žiedai – stiebų viršūnėse, maži, gelsvai žali, šluotelių pavidalo žiedynuose. Piesteliniai (moteriškieji) žiedai susitelkę į konkorėžio formos trumpakotes varpas. Žydi birželio–rugpjūčio mėn. Žiedus apdulkina vėjas. Vaisiams bręstant, išauga pažiedės ir moteriškieji žiedynai virsta spurgais. Vaisius – vienasėklis riešutėlis.
Paplitęs visoje Lietuvoje: auga vandens telkinių pakrančių krūmynuose, paupių šlaituose, miškų pakraščiuose, patvoriuose. Taip pat specialiai auginamas. Mėgsta derlingą ir drėgną dirvožemį, saulėtas vietas. Auginamas soduose, daržuose. Žydi birželį–rugpjūtį.
 
Vaistinės savybės
Vaistinė žaliava. Apynio spurgai (Lupuli strobulus; ankstesnis:Strobuli Lupuli) skinami jų techninės brandos metu, tai yra kai jie dar būna žalios spalvos, lipnūs, o spaudžiant tarp pirštų, girdimas savotiškas gurgždėjimas. Atleidus pirštus, spurgai atsistato į pradinę padėtį. Tai apytikriai nuo rugpjūčio mėnesio pabaigos iki rugsėjo mėnesio vidurio. Kad būtų patogiau rinkti, apynių stiebus galima nukirpti, nes kiekvienais metais išauga nauji antžeminiai stiebai. Skinama rankomis su 1,5–2,0 cm koteliais. Žaliava džiovinama pastogėse, džiovyklose 40–45 °C temperatūroje, paskleidus ne storesniu kaip dviejų spurgų storio sluoksniu. Išdžiūvusi žaliava būna žalsvai auksinės spalvos, nesubyrėjusi, būdingo kvapo.
Veikliosios medžiagos. Kultūrinių apynių spurgų liaukutėse yra 15–23%, o laukinių – 7–9% lupulino. Lupulinas susideda iš dervų, karčiųjų medžiagų (humulono ir lupulono), 3–4% gliukozės, cholino, asparagino, 10–15% mineralinių ir 5% rauginių medžiagų, izovalerijono rūgšties esterio valerolio, 3–6% eterinio aliejaus (mirceno, fanezenas, kariofilenas). Spurguose yra 0,5–1% eterinio aliejaus ir laisvųjų rūgščių (skruzdžių, riebalų, izovalerijono, oktilo, nonilo ir decileno), formaldehido, metilnonilo ketono, farnezolio ir dažinių medžiagų, žieduose – apie 0,5% lupulino ir 2–30 mg hormono estrogeno.
Paruošimas. Vaistinei žaliavai labiau tinka paprastųjų apynių kultūrinių veislių spurgai (Lupuli strobulus). Jie skinami brendimo pradžioje (rugpjūčio pabaigoje) kartu su koteliais. Kai kuriems žmonėms su oda susilietę žali apyniai gali sukelti odos uždegimą, todėl skinant reikia saugoti veidą ir rankas. Žaliava džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje ne aukštesnėje kaip 30 °С temperatūroje.
Išdžiūvę apynių spurgai turi išlikti žalsvai gelsvi, su 1,5-2 cm ilgio koteliais, nesubyrėję, aitraus, apyniams būdingo kvapo, kartūs. Žaliava dedama į maišus ir laikoma tamsioje vietoje, 0; +2 °C temperatūroje. Tinka vartoti iki 4 metų.
Preparatai. Užpilai, nuovirai. Įeina į raminančių vaistažolių mišinių sudėtį.
Poveikis. Veikia raminančiai, spazmolitiškai, bakteriocidiškai, antiseptiškai, narkotizuojančiai, fungicidiškai, virškinimą gerinančiai, skatina šlapimo išsiskyrimą.
Indikacijos. Preparatai iš apynių spurgų vartojami esant miego sutrikimams, nerimui, taip pat virškinimui gerinti. Apynių spurgų arbata vartojama nuo gastrito, askaridžių, uretrito atvejais ir plaukams stiprinti. Liaudies medicinoje vartojama nuo kosulio, karščiavimo, viduriavimo, nemigos, reumato, nervų uždegimų.
Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo ar žindymo metu, neskirti jaunesniems nei 12 metų vaikams. Ilgai vartojant gali sukelti alergines reakcijas, pakenkti centrinei nervų sistemai, susilpnėti lytinis aktyvumas.
Panaudojimas kitur
Nepakeičiama žaliava alaus gamyboje. Spurguose esantis lupulinas alui suteikia kartumo. Iš spurgų gaunamas eterinis aliejus panaudojamas parfumerijos pramonėje. Paprastųjų apynių lapais gali būti dažoma vilna ir šilkas.